Popraskané paty jsou víc než estetický problém. Domácí léčivá kúra přinese rychlou úlevu

Zdravotní problémy, které se týkají pat, trápí kdekoho. Nejen že vypadají nevkusně, ale způsobují hlavně bolest. Takový stav pokožky může vést ke vzniku vážné bakteriální infekce. Dobrou zprávou je, že lze popraskané paty léčit. Ať už prevencí, nebo jinými způsoby.

Nejprve odstraňte odumřelou kůži

Kůže na patách je silnější než kdekoliv jinde. Její růst zde je rychlejší, takže se nestíhá odlupovat. To je příčinou tvorby trhlin, které způsobují právě bolest. Abyste paty vrátili do původního stavu, je potřeba odstranit odumřelou kůži. To je možné pomocí pemzy, kterou namočíte ve vodě s mýdlem. K zjemnění kůže lze využít i peeling. Ten si můžete vytvořit z cukru, olivového oleje, kávy, medu nebo esenciálního oleje.

Prevence je důležitý krok, abyste se vyvarovali tohoto problému. Jednou za čas, nejlépe jednou týdně, je vhodné dopřát jim koupel. Taková procedura zjemní a změkčí kůži. Můžete zkusit zalít horkou vodou lněné semínko a počkat, až vychladne, a poté namočit nohy. Další variantou je smíchání bylinkového nálevu:

  • 2 polévkové lžíce heřmánku,
  • pískavice,
  • lněné semínko.
Mohlo by vás zajímat:  Většina lidí ji považuje za otravný plevel. Léčivý potenciál kopřivy je přitom obrovský

Zalijte vroucí vodou a namočte do lázně nohy na 15 minut.

Zdroj obrázku: Freepik

Jedlá soda

Důležitou složku v boji proti popraskaným patám představuje jedlá soda. Tento produkt díky své zásaditosti změkčuje vršek kůže. Pastu získáte smícháním 2 lžiček jedlé sody s 1 lžičkou vody. Paty natřete touto pastou a nechte působit pár minut, potom opláchněte.

Příjemnou variantou se nabízí koupel s přídavkem jedlé sody. Nohy namočíte do teplé vody se dvěma lžičkami. Alternativou vody je půl litru mléka, které zahřejete. Rozpusťte v něm 2 lžičky jedlé sody a po vychladnutí namočte nohy na 5–10 minut.

Hydratační krémy

Velice dobrým pomocníkem jsou hydratační krémy a mastičky. Promastí pokožku, hydratují a zabraňují tak popraskání kůže. Důležité je si vybírat ty krémy, které obsahují vitamíny A, E, alantoin, glycerin, aloe vera, extrakt ze zelené okurky. Nejvhodnější je každodenní používání.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/dry-skin/expert-answers/cracked-heels-treatment/faq-20455140