Anonymní režim prohlížeče soukromí nezajišťuje. Stopy surfování internetem je třeba smazat ručně
Řada mužů nechce, aby se okolí dozvědělo, co na internetu dělají. Automaticky tak při otevření prohlížeče aktivují takzvaný anonymní režim. Jedná se o okno prohlížeče, které nabízí v podstatě stejné možnosti surfování, ale s určitou dávkou anonymity. A na to mnozí spoléhají.
Proč anonymní režim?
Využití anonymního režimu může mít samozřejmě své výhody, svá opodstatnění, i když nemáte co skrývat. Příkladem je využití různých veřejně přístupných počítačů – ve školách, v knihovnách atd. Eliminujete tím ukládání formulářů, hesel, přihlašovacích údajů do prohlížečů, ke kterým má přístup i někdo jiný.
Využití anonymního režimu prohlížeče však má své uplatnění i ve chvíli, kdy hledáte něco, o čem se vaše rodina – partnerka, děti – nesmí dozvědět. V běžném okně prohlížeče riskujete, že na vás (a všechny ostatní u počítače) budou cíleny reklamy na produkty, které jste hledali. V případě anonymního okna prohlížeče toto nehrozí.
Nejste zcela inkognito
Je však mylné se domnívat, že skryti za anonymním oknem prohlížeče můžete dělat cokoliv a kdekoliv. Že jste nezjistitelní. Tak to samozřejmě není. Majitelé webů bez problémů zjistí základní informace o tom, kdo se na jejich web (a klidně i odkud) připojuje. Stejně tak jsme i v případě anonymního okna snadno vypátratelní, pokud bychom na internetu páchali cokoliv nelegálního.
Nedokonalá anonymita
Anonymní okno lze využít na běžné věci, kdy chceme před okolím utajit historii vyhledávání nebo nechceme riskovat ztrátu osobních a přihlašovacích údajů. Zcela dokonalé anonymní prohlížení ale není. Kdo chce za sebou zamést opravdu co nejvíce stop, měl by kromě zavření anonymního okna udělat i něco jiného.
Smažte, co se dá
Smazat opravdu vše, co se dá, lze jednoduše pomocí několika příkazů. V prohlížeči Chrome je to příkaz ipconfig/flushdns. Pokud využíváte Android telefon, přímo v prohlížeči vložte do adresního řádku chrome://net-internals/#dns. Nezapomínáme ale ani na Mac uživatele, kteří v Utilities zadají příkaz sudo killall -HUP mDNSResponder.
Zdroj: https://www.businessinsider.com/even-if-you-cleared-your-history-google-records-your-search-activity-2018-4