Doplňky stravy je třeba užívat správně. Jinak tělu nepřinesou žádný užitek

Mnoho lidí užívá pravidelně doplňky stravy, ale vlastně pořádně nevědí, k čemu slouží a jak fungují. Je totiž mnoho faktorů, které ovlivňují vstřebávání vitamínů a minerálů. Zde je několik tipů, jak je užívat, aby skutečně fungovaly.

Jak doplnit železo, vápník a hořčík?

Lidé užívající železo by si měli pamatovat, že konzumace určitých potravin může ztížit jeho vstřebávání. Proto se doporučuje užívat železo vždy nalačno, tedy například hned po probuzení. V každém případě se vyhněte užívání železa s mléčnými nápoji a chvíli před nebo po spolknutí tablety byste také neměli pít čaj, který kvůli tříslovinám nepříznivě ovlivňuje vstřebávání železa.

Mohlo by vás zajímat:  Klementinky nejsou mandarinky. Jejich výběr je vždy zárukou chuti a prospěšných látek

Ideální je, pokud budete železo užívat společně s vitamínem C, který podporuje jeho využití v těle. Tabletku tedy zapijte třeba pomerančovým džusem. Železo lze užívat společně s vitamínem A, ale nemělo by se kombinovat se zinkem. Vápník užívejte ideálně ve formě citrátu s jídlem. Vápník je nejlepší užívat společně s vitamínem D3 a K2, které pozitivně ovlivňují jeho vstřebávání.

Při doplňování hořčíku nezapomínejte zapíjet tablety vodou, jelikož všechny džusy, šťávy nebo čaje mohou komplikovat jeho využití. Nejlepší je navíc volit přípravky bohaté na vitamín B6, díky kterému se bude hořčík v těle ještě lépe uvolňovat.

Mohlo by vás zajímat:  Cukrovku prozradí i netypické příznaky. Zjistěte, jestli se netýkají i vás
Zdroj obrázku: Freepik

Jak vitamíny užívat?

Vitamíny A, D, E a K jsou rozpustné v tucích. Je tedy nutné užívat je společně s tuky – například s olivovým olejem, ale také dalšími rostlinnými nebo živočišnými tuky.

Některé přípravky obsahují tuk, díky kterému se vitamíny A, D, E a K lépe vstřebávají v těle – ověřte si, že jej obsahuje i ten váš.

Platí, že i vitamíny se lze předávkovat. Ty, které jsou rozpustné ve vodě, dokáže tělo vyloučit močí, ale u ostatních je třeba být výrazně obezřetnější. I nadbytečný příjem vitamínů se na těle může negativně podepsat.

Zdroj: https://greatist.com/eat/what-you-should-know-about-supplements#1