Nastavit okna na letní režim lze jednoduchým pootočením

Jaro již pomalu začíná a v domácnostech tak přichází spousta změn a povinností. To se nevyhne bohužel ani jinak vcelku nenáročným oknům. Pokud jako většina domácností v České republice vlastníte plastová okna, měli byste zkontrolovat, zda je máte správně nastavená. U plastových oken totiž existuje takzvaný letní a zimní režim.

Jaký je rozdíl mezi letním a zimním režimem a proč okna přenastavit?

Tyto dva režimy u oken ovlivňují hlavně jejich těsnění. Jelikož v zimě panují venku ne tak příjemné podmínky, je třeba se proti nim bránit. Právě to je důvod, proč okna v zimním režimu těsní více. Zabraňují tak proniknutí chladného vzduchu do vašeho obydlí a použitím tohoto nastavení tak můžete ušetřit poměrně velký obnos peněz. Zimní režim také chrání proti vlhkosti, která je v zimě rozšířenější. Nemělo by pak tak často docházet k rosení oken či plesnivění.

Mohlo by vás zajímat:  Zahradní nábytek je třeba přes zimu dobře uskladnit. Jinak se s ním můžeme rozloučit

Naopak při letním nastavení má vaše bydlení možnost po celé zimě dýchat. Okno pak netěsní tak dokonale. Do letního režimu jsou okna zpravidla nastavená už z výroby.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak na letní režim

Jak už bylo zmíněno, letní režim je defaultní nastavení oken z výroby. Tudíž pokud jste před zimou okna nijak nenastavovali, máte o práci míň.

Režim oken je pak na přenastavení poměrně jednoduchý. Stačí plastové okno otevřít a měl by se vám naskytnout pohled na kovový pás přímo uprostřed boční části. Právě toto kování je základní část okna, kterou se budete zabývat. Těsně pod kličkou by se měl nacházet mechanismus, který z jinak hladkého kování svým vzhledem poměrně vyčnívá. Pod ním je umístěn šroub, se kterým budete při nastavování pracovat. Okno nastavíte tak, že se šroubem o devadesát stupňů otočíte.

Mohlo by vás zajímat:  Přetápět je zbytečné. Nastavte ideální teplotu pro každou místnost zvlášť

V případě, že si nejste jistí, v jakém módu okno zrovna je, zkuste ho otevřít. Pokud při tomto úkonu klade odpor, okno těsní víc a je tak v zimním režimu.

Zdroj: https://dostawaokien.pl/en/blog/adjust-windows-to-winter-summer-mode