Mobilní telefon v posteli narušuje spánek

Je poměrně běžné, že lidé mají ve zvyku si svůj mobilní telefon brát s sebou do postele. Důvodem pro tuto praxi může být obava, že by mohli zmeškat důležité hovory a zprávy, nebo prostě závislost. Přestože to může být pohodlné, spánek s telefonem není dobrý ze zdravotního hlediska. Existují tři hlavní důvody, proč byste měli zvážit odložení telefonu před spaním.

Mobilní telefony a zdravotní rizika

Už dlouho se diskutuje o tom, zda mobilní telefony mohou způsobovat rakovinu. Dosud však žádný výzkum nedokázal jednoznačně prokázat takovou souvislost. Přestože neexistují žádné jasné důkazy o spojení s konkrétními onemocněními, Světová zdravotnická organizace varovala, že používání mobilních telefonů by mohlo být karcinogenní, zejména u dětí, které jsou citlivější na účinky radiace. Pokud se chcete cítit opravdu bezpečně, je vhodné držet telefon co nejdále od těla, když jej nepoužíváte.

Mohlo by vás zajímat:  Žádné seriály ani brouzdání internetem. Opravdový odpočinek čeká mimo virtuální svět
Zdroj obrázku: Freepik

Modré světlo a jeho vliv na spánek

Všechna zařízení s LED obrazovkami vysílají modré světlo a mobilní telefony nejsou výjimkou. Řada studií ukazuje, že modré světlo potlačuje hormon zvaný melatonin, který reguluje spánek. Když jsme vystaveni modrému světlu po delší dobu, ztrácíme pocit únavy a náš spánek je narušený. Přestože bychom mohli mít chuť jít spát, naše tělo se nemusí snadno přepnout do stavu odpočinku. To je jedna z výzev, se kterými se potýkáme v dnešní moderní době plné elektroniky a digitálních zařízení.

Mohlo by vás zajímat:  Knihy, které si přečíst v září

Nebezpečí požáru

I když je to nepravděpodobné, případy se vyskytují. Nedávno byla zveřejněna zpráva o chlapci z Texasu, který si před spaním uložil svůj mobilní telefon pod polštář a probudil se s popáleninami. Problém spočíval v tom, že telefon se částečně roztavil a způsobil požár, který poškodil matraci a prostěradlo. Pravděpodobně se jednalo o neoriginální baterii, která nevyhovovala bezpečnostním standardům. Pokud si tedy přesto ponecháváte telefon u sebe při spaní, je důležité zajistit, aby měl dostatečnou cirkulaci vzduchu, a rozhodně ho neukládejte pod polštář.

Zdroj: https://www.verywellhealth.com/reasons-why-you-should-not-sleep-with-your-cell-phone-4140997. https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/electromagnetic-fields-and-public-health-mobile-phones, https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/blue-light-has-a-dark-side, https://hellogiggles.com/cell-phones-setting-pillows-fire/