Zima už se hlásí o slovo, vyrazíte raději k moři nebo do hor?

Letní dovolená už je dávno zapomenutá a chtělo by to naplánovat zimní odpočinek. Kam to bude? K moři? Zimní letový řád nabízí množství přímořských destinací přímo z pražského letiště. Kromě koupání se nabízí rovněž turistika. Nebo snad raději aktivní dovolenou spojenou s lyžováním? V poslední době získává na oblibě Bulharsko, které se sice vyznačuje dlouhými písčitými plážemi, ale současně horskými středisky na špičkové úrovni. Kam to tedy letos v zimě bude?

Kanáry jsou top

Mezi nejoblíbenější zimní destinace s příjemnými teplotami stoupajícími přes dvacítku jsou Kanárské ostrovy. V rámci letošního letového řádu se létá několikrát týdně na ostrovy Gran Canaria, Tenerife, Lanzarote a Fuerteventura. Oddechnout si od pracovní zátěže a k tomu doplnit vitamín D, ale rovněž vyrazit za aktivní turistikou, protože Kanárské ostrovy jsou zaslíbené všem horalům. Zajímavé stezky se nacházejí na ostrově Tenerife, kde lze stoupat národním parkem až k nejvyšší hoře Španělska. Samozřejmě si nezapomeňte předem sjednat cestovní pojištění, v některých případech je nutné rovněž pojištění rizikových sportů do zahraničí.

Mohlo by vás zajímat:  Neustálé zhasínání je oblíbený recept na úsporu elektřiny. Odborníci uvádějí mýty na pravou míru

Koupání na Kapverdách

Hitem posledních let jsou ještě o pár hodin letu vzdálenější Kapverdy. Teploty v zimě neklesají pod dvacet, přes den se mohou milovníci koupání a šnorchlování těšit na příjemné třicítky. Pravdou je, že může někdy více foukat. V takovém případě je čas na kreolskou gastronomii, ve které nechybí mořské plody a ryby, zejména tuňák. Ten se přidává i do místního guláše zvaného cachupa, kde kromě tuňáka učarují fazole a kukuřice. K jídlu se často servíruje kvalitní víno nebo grogue, alkoholický nápoj z cukrové třtiny.

Mohlo by vás zajímat:  Domácí výdaje sníží finanční plán a jednoduché úspory

Egoman.cz Svpojistovna 01

Na lyže či snowboard?

Lenošení na pláži není pro každého, o to spíše, že bulharské kopce již pokrývá vrstva sněhu. Průměrně se vyskytuje v zimních měsících ve střediscích více než metr přírodního sněhu, přičemž nejbližší lyžařské středisko se nachází asi dvanáct hodin jízdy z Česka. Mezi nejpopulárnější bulharská zimní letoviska patří Bansko, Pamporovo nebo Borovets. Velkou výhodou je, že se vedle sjezdovek nacházejí wellness resorty s bazény, vířivkami a saunovými světy.