Vyhněte se bezpečnostním rizikům během online nákupů

Svět se digitalizuje a bezkontaktní platba je používanějším způsobem než hotovost. Samozřejmě se najdou zastánci bezhotovostních plateb. Výhody bezhotovostních transakcí spočívají v rychlosti, pohodlnosti a absenci nošení peněženky a dalších dokladů. Platby provedete z pohodlí domova, prostřednictvím chytrého telefonu, hodinek nebo debetní kartou. Výhoda hotovosti je, že máte vše fyzicky u sebe a banka ani nikdo další nezjistí, za co a kde jste utratili peníze. Jak se chránit v digitální éře před podvodníky a dalšími hrozbami?

Bezpečné online platební metody

Mezi nejbezpečnější způsoby online plateb patří:

  • kreditní/debetní karty,
  • bankovní převody,
  • mobilní peněženky.
Mohlo by vás zajímat:  Zpestřete si Halloween nejlepšími hororovými filmy z paranormálního světa

V dnešní době, kdy se informace a citlivá data přenáší do digitálního světa, je velmi důležité jejich zabezpečení. Dvoufaktorové ověření patří mezi základní bezpečnostní úkony, které můžete nastavit. I když podvodník nebo útočník získá přístup k vašim zdrojům, pro provedení transakcí bude muset projít ještě druhým zabezpečením a zde jeho pouť většinou končí.

man-using-his-credit-card-play-online-order
Zdroj obrázku: Freepik

Nastavte si bezpečné heslo

Pro přístup do internetového bankovnictví nebo pro PIN si zvolte opravdu silné heslo. Rozhodně se nedoporučuje používat heslo, jež má spojitost s vaší osobností nebo s okolím. Když už máte vymyšlené heslo, pečlivě si ho schovejte tak, aby ho nikdo jiný nenašel. Myslete na to, jelikož se jedná o velmi důležité údaje, které jsou jinak vstupní bránou pro nezvané hosty.

Mohlo by vás zajímat:  Stačí vyměnit jednu žárovku a vánoční světélka získají nový rozměr

Pozor na rizika

Chcete ušetřit síťová data u svého operátora a chystáte se připojit na volnou Wi-Fi síť? Obrovská chyba, pokud nepoužíváte VPN (virtuální soukromou síť). Mnoho hackerů číhá na své oběti, aby se k nim mohli připojit prostřednictvím nezabezpečené Wi-Fi sítě. Jakmile provedete nějakou transakci nebo se přihlásíte ke svému bankovnímu účtu, hrozí velká pravděpodobnost, že tato data a cenné informace získá útočník, který je promění ve svůj prospěch.

Zdroj: https://www.moneyhelper.org.uk/en/everyday-money/banking/shop-safely-online