Okurky snadno vyrostou i na balkóně. Potřebují splnit jen několik podmínek

Chybí vám prostory k pěstování zeleniny a dalších potravin? Nezoufejte, nemusíte totiž nutně mít zahradu či pozemek, ale postačí i balkón. Jenomže je potřeba dodržet určitá pravidla. Na balkóně můžeme pěstovat různé druhy zeleniny, ale co se týče okurek, hodí se ty keřové. Tyto odrůdy nepotřebují velké květináče, ale postačí jim opora.

Ideálním obdobím pro výsadbu je polovina dubna. Prvním krokem je výsev semen do rašelinových nádob nebo květináčů. Ze začátku je necháme v bytě a až postupem času a s příchodem teplých dnů je začínáme pomalu přesouvat na balkón. V polovině května, respektive když nemrzne, můžeme tyto okurky dát už permanentně na balkón. S výsadbou můžete začít i později, a to v půlce května, ale úroda se tak zpozdí o měsíc. Můžete si koupit také hotové sazenice.

Mohlo by vás zajímat:  Poznat skutečně čerstvé maso jde i bez věšteckých schopností. Prozradí ho trik s prstem

Kam je nasměrovat a jakou půdu použít?

Tato zelenina miluje slunce, jenomže je potřeba si dávat pozor na přílišné horko. Zde se vyplatí instalovat kryty, již poskytnou trochu stínu.

Zdroj obrázku: Freepik

Zajištění úrodného a humózního substrátu je základem pro samostatné pěstování okurek. Určitě se vyplatí obohatit půdu kompostem. Takové banánové slupky fungují jako přírodní hnojivo pro okurky. Substrát kolem rostlin by měl být mulčován, aby se zamezilo odpařování půdy. Nádoby by měly být dostatečně velké (zhruba 10 l zeminy). Určitě není vhodné zapomenout na podstavce pod květináče. Pro správný růst je potřeba, aby měly rostliny oporu.

Mohlo by vás zajímat:  Kalorická bomba, které málokdo odolá. Pro milovníky majonézy máme ale dobrou zprávu, je zdravá!

Jak často zalévat?

Když už se rozhodneme pěstovat okurky na balkóně, musíme počítat se systematickou a častou zálivkou. Nedostatek vody vede k menší úrodě i hořké chuti zralé zeleniny. V letním období je potřeba zalévat okurky 2× denně. Posuďte potřebu hydratace podle stavu půdy. Je horní vrstva suchá? Pak je třeba vyplnit mezery.

Okurky reagují špatně na velké teplotní rozdíly, proto používejte vlažnou vodu. Takže pokud okurky patří k vaší oblíbené zelenině, tak neváhejte, určitě je lepší mít své vlastní s perfektní vůní než kupované ze supermarketu.

Zdroj: https://www.gardena.com/int/garden-life/garden-magazine/planting-cucumbers-on-the-balcony-tips-and-tricks/