Země odráží méně slunečního světla než dřív. Modrá planeta tmavne, klimatická katastrofa se blíží

Podle vědců v některých oblastech Země ubývá mraků, které odráží světlo. Země kvůli tomu tmavne, což může mít velmi negativní vliv na zdraví planety i naše životy. Globální oteplování je mnohem nebezpečnější, protože nad Tichým oceánem ubývá mraků a oceán se začíná ohřívat. Na první pohled se to nemusí zdát jako velký problém, ale ve skutečnosti to může mít katastrofální následky.

Země odráží o půl wattu méně světla než dříve

Za posledních 20 let se snížila odrazivost světla o půl wattu na metr čtvereční. Většina tohoto poklesu se přitom stala za poslední tři roky. Autor studie Philip Goode pracuje pro Technologický institut v New Jersey a sám řekl, že výzkumníky velmi překvapily údaje za poslední tři roky. Tato změna jim dělá obrovské starosti, protože může mít negativní vliv na globální oteplování.

Mohlo by vás zajímat:  Klíšťata nedají pokoj ani v zimě. Nynější teploty jsou pro jejich výskyt ideální
Zdroj obrázku: Freepik

Slunce nesvítí méně, ale mraků ubývá

Na první pohled je jasné, že množství odráženého světla přímo souvisí s tím, kolik světla na Zemi dopadá. Slunce se samozřejmě každý den mění. Jeho jas je jiný díky erupcím a dalším změnám. Podle odborníků s tím ale nemají přirozené změny Slunce žádnou souvislost. Na druhou stranu naše Země se mění stejně jako Slunce. Bohužel tyto změny nejsou neškodné.

Údaje z projektu NASA Clouds and the Earth’s Radiant Energy System jsou důkazem toho, že se naše Země a hlavně oceány mění. Vědci zjistili, že nad Pacifikem za posledních několik let zmizelo množství mraků, které odrážejí světlo v nízkých výškách. Ve stejné oblasti došlo také ke zvýšení teploty oceánu.

Mohlo by vás zajímat:  Proč byste měli dávat svému psovi kokosový olej?

Co tmavnutí Země znamená?

Je to poměrně jednoduché. Když Země zachycuje více slunečního světla, dostává se více tepla do naší atmosféry. To přispívá k rychlejšímu globálnímu oteplování. Vědci doufali, že vyšší teplota Země způsobí, že bude na nebi více mraků. Bohužel se tak nestalo a vypadá to, že se to již nezmění. Větší množství mraků by přitom mohlo zpomalit oteplování a ochladit naši planetu.

Zdroj: https://www.researchgate.net/publication/8540854_Changes_in_Earth's_Reflectance_over_the_Past_Two_Decades, https://news.agu.org/press-release/earth-is-dimming-due-to-climate-change/, https://climatekids.nasa.gov/ocean/, https://www.livescience.com/577-baffled-scientists-sunlight-reaching-earth.html, https://www.eenews.net/articles/earth-is-dimming-climate-change-could-make-it-worse/, https://metro.co.uk/2021/10/01/the-world-is-quite-literally-a-darker-place-than-it-used-to-be-15348764/