Yerba maté dodá tělu energii i mnoho zdravých složek. Jeho chuť se liší podle země původu

Yerba maté je mimořádně populární nápoj známý také jako zdravá alternativa kávy. Obsahuje mimo jiné vitamíny B, A, C, E, ale také zinek, draslík, vápník a hořčík. Yerba maté vám také dodá energii. Tady však jeho výhody zdaleka nekončí.

Co je to yerba maté

Yerba maté jsou sušené listy a stonky paraguayské cesmíny. Rostlina má mimořádně bohatou historii a její vlastnosti využívali již původní obyvatelé Jižní Ameriky. Dnes se kromě Paraguaye vyskytují velké plantáže především v Argentině a Brazílii. Při koupi yerba maté zvažte zemi původu rostliny, protože každý region má svoji vlastní výrobní metodu, která významně odráží chuť nápoje.

Mohlo by vás zajímat:  Mléko bez laktózy je stále populárnější. Má přitom více kalorií než klasická cola

Yerba maté z Argentiny má velmi jemnou chuť a je méně prašné. Jeho stimulační vlastnosti jsou také o něco slabší než jiné druhy, které jsou spojeny se sušením listů kouřem z ohně. Argentinská yerba je dobrou volbou pro lidi, kteří právě začínají s tímto nápojem. Yerba maté z Brazílie má intenzivní zelenou barvu a svěží, mírně travnatou chuť, která je výsledkem nedostatečného zrání.

Zdroj obrázku: Freepik

Zdravotní vlastnosti

Yerba maté je známé především jako energetický nápoj. Mnoho lidí zachází s yerba maté jako se zdravější verzí kávy. Za stimulační vlastnosti je zodpovědná velká dávka kofeinu. Například šálek kávy obsahuje 95 mg kofeinu a yerba maté 85 mg. Yerba maté je vynikající zdroj vitamínů a minerálů. Nápoj obsahuje vitamíny B (zejména vitamíny B1, B2 a B6), A, C, E, jakož i zinek, draslík, fosfor, vápník, křemík a hořčík.

Mohlo by vás zajímat:  Řada lidí mikrovlnnou troubu raději nepoužívá. Odborníci uvádí její škodlivost na pravou míru

Polyfenoly jsou další cennou součástí yerba maté. Jsou to organické sloučeniny s antioxidační aktivitou. Díky tomuto bohatému složení má yerba maté množství zdravotních vlastností. Mezi další vlastnosti yerba maté patří stimulace těla, zlepšení koncentrace, regulace krevního tlaku, zlepšení oběhu, svalová relaxace, ochrana před cukrovkou, čistění těla od toxinů, zrychlení metabolismu, urychlení spalování tuků, zlepšení trávení, zlepšení imunity těla a mnoho dalšího.

Zdroj: https://www.taragui.com/en/discover/health/excellent-health-benefits-yerba-mate