Vypnutí topení není řešení. Ušetřit lze i jinak, stačí plynový kotel dobře nastavit

Letošní zima je pro mnohé domácnosti velkou výzvou, protože účty za vytápění jsou enormní. Heslo „šetřit“ se zmiňuje každodenně v online zprávách i v denním tisku, o úsporách hovoří lidé na ulici i kolegové v práci. Častou odpovědí na zdražování a vysoké ceny je úplné vypnutí topného systému, protože platit za plyn enormní částky si lidé nemohou dovolit. Odborníci před takovým počínáním varují, je v sázce totiž zdraví a hrozí rozvoj plísní. Mnohem vhodnější je nastavit kotel tak, aby nepřetápěl a topil efektivně. Jak na to?

Zvýšení účinnosti a snížení účtů za vytápění

Otočit knoflíkem. Mnozí uživatelé opravdu vědí jen to, jak se plynový kotel spouští, a tím jejich znalosti o plynovém vytápění končí. V současné době je tento přístup rizikový, protože znamená platit majlant nebo netopit vůbec. Omezit vytápění na minimum se přitom nemusí vyplatit s ohledem na zdraví. Kromě bronchiálních onemocnění je v sázce též poškození kloubů a svalová onemocnění, o nachlazení vůbec nemluvě. Přestat vytápět nemohou ani rodiny s dětmi nebo senioři či lidé s různými chronickými chorobami. Řešením je proto zvýšit účinnost kotle při snížení výdajů.

Mohlo by vás zajímat:  Pozvěte své rostliny na šálek kávy. Nakopne je energií a porostou jako o závod
Zdroj obrázku: Freepik

Efektivní nastavení plynového kotle

Letošní zima prověří topný systém i samotný kotel, protože hraje roli model a výkon. Pro každý dům se hodí jiné zařízení, výkon se pak stanovuje technikem podle typu stavby. Při špatně nainstalovaném zařízení nebo jeho nevhodném umístění pak dochází k únikům nebo kotel nefunguje tak, jak by měl. Hrozí vyšší výdaje za vytápění, proto je vhodné se před samotnou instalací poradit s odborníkem ohledně usazení a výběru. Neméně důležité je nastavení kotle, které by měl každý znát.

Vyšší teplota neznamená větší tepelný komfort

U moderních plynových kondenzačních kotlů je největším nešvarem nesprávné nastavování teploty. Mnozí spotřebitelé se domnívají, že vyšší teplota jim přinese rychlejší ohřev místností, přičemž po okamžitém dosažení teploty se může vytápění vypnout. Není tomu tak, kondenzační kotel nastavený na teploty mezi 70 a 80 stupni Celsia je vysoce neefektivní, mnohem vhodnější je nastavení teploty mezi 50 a 55 stupni Celsia. Oproti běžnému povědomí totiž tento typ kotle při vyšších teplotách hůře kondenzuje, spotřeba je pak o poznání vyšší při nižším tepelném komfortu.

Zdroj: https://www.idealhome.co.uk/property-advice/how-to-lower-a-gas-bill-299397