Výhody a nevýhody placení prostřednictvím debetní a kreditní karty

Používání debetních a kreditních karet se stalo velmi běžným. Digitalizace postupuje rychle a poměr plateb se obrátil. V současnosti využívá bezhotovostních plateb daleko více lidí, jak hotovostní. Oba dva způsoby mají své výhody a nevýhody. Je zároveň rozdíl, zda platíte debetní nebo kreditní kartou. Debetní kartou platíte penězi z vašeho účtu, kdežto kreditní kartou penězi banky, která vám je půjčuje. Jaké jsou výhody a nevýhody placení kartou?

Výhody plateb kartou

Platby debetní kartou jsou velice pohodlné a rychlé. Nemusíte fyzicky platit přímo kartou, ale můžete prostřednictvím chytrého telefonu nebo hodinek. Celý proces probíhá velmi rychle, zabere pouze pár vteřin skrz autorizaci a verifikace platícího. Po úspěšném ověření přiložíte zařízení nebo kartu k platebnímu terminálu a čekáte, dokud neproběhne platba.

Mohlo by vás zajímat:  "My musíme doplácet, zatímco vám za elektřinu tolik vrací. Kde je ten fígl?" Ptají se nás majitelé zahrádek

Co se týče kreditní karty, tak zde platí ještě pár informací navíc. Když stihnete půjčené peníze vrátit v bezúročném období, většinou 55 dní, tak nezaplatíte navíc ani korunu. Celý nákup vás vyjde výhodněji než na splátky. Peníze máte vždy po ruce, což je velmi výhodné, když narazíte na nějakou slevu.

cashier-swiping-credit-card
Zdroj obrázku: Freepik

Nevýhody

Nevýhody bezkontaktních plateb spočívá v bezpečnosti. Chybou je, když se připojíte na veřejnou Wi-Fi síť bez řádného zabezpečení (virtuální soukromá síť). Při přihlášení do internetového bankovnictví nebo placení hrozí odcizení údajů. Jaké jsou nevýhody u kreditních karet?

Mohlo by vás zajímat:  Za palivo platí mnozí řidiči víc kvůli vlastním chybám

Když nestihnete vrátit vypůjčené peníze ve lhůtě, čeká na vás zvýšený úrok. Na výběr z bankomatu zapomeňte, poplatek zde bývá daleko vyšší než u běžného účtu. Pozor na chtíče, přítomnost kreditní karty láká k utrácení peněz a splácení dluhů. V případě nesplacení dluhů se můžete ještě více zadlužit.

V případě odcizení kartu zablokujte

Ať už se jedná o debetní nebo kreditní kartu, tak riziko jejich odcizení nebo ztráty existuje. V případě, že nastane tato situace, okamžitě zablokujte danou kartu. Kartu zablokujete v internetovém nebo mobilním bankovnictví.

Zdroj: https://www.nibusinessinfo.co.uk/content/advantages-and-disadvantages-using-payment-cards-purchases