Dostat se zpátky do formy potřebují někdy i naši mazlíčci. Nadváha je ohrožuje úplně stejně

Obezita a nadváha již nejsou problémem jen lidí, nýbrž i našich domácích mazlíčků. Rok od roku se podíl mazlíčků s nadváhou zvyšuje a veterináři se na tento problém snaží dlouhodobě upozorňovat. Nejčastěji nadváhou trpí psi a kočky, ale nevyhne se ani drobným hlodavcům. Jak obezitě našeho domácího mazlíčka předcházet?

Kdy už se jedná o obezitu?

Předpokládá se, že pokud je hmotnost mazlíčka o 15 % vyšší než normální váha, jedná se o nadváhu. Více než 15 % se již nazývá obezita. Podobné je to i u lidí. Nadváha u domácích mazlíčků vede ke změnám, které ovlivňují motoriku pohybu a metabolické funkce orgánů. Nejvíce zasaženy obezitou jsou motorické funkce a inzulínová rezistence, která vede k cukrovce 2. druhu. Kromě toho mohou nastat problémy s pokožkou a srstí mazlíčka.

Mohlo by vás zajímat:  Cereálie zajistí dostatek energie i důležité vitamíny. Do stravy kojence je nutné je zařadit včas
Zdroj obrázku: Freepik

Nemusí se jednat o naši nedůslednost

Nemusí se vždy jednat o nedostatek pohybu nebo překrmování mazlíčka, ale jedná se o stále nejčastější důvody nadváhy a obezity. Na vině může být i samotná kvalita krmiv. Kvalita prodávaných krmiv v uplynulém desetiletí se sice výrazně zlepšila a stejně tak i vzdělání majitelů, čím a jak své mazlíčky krmit, někteří majitelé ale stále kupují nejlevnější krmiva, která obsahují spoustu konzervantů a škodlivých chemických látek a stejně jako u lidí platí pravidlo „jste to, co jíte“.

Mohlo by vás zajímat:  Co se děje po smrti, neví nikdo. Víme však, co prožívá umírající člověk

Jak nadváze předcházet?

Obezita domácích mazlíčků je dlouhou dobu skrytá a tento problém si nechceme přiznat. Nejdůležitější je svého mazlíčka nepřekrmovat a servírovat mu vyváženou stravu. Nekrmit ho ničím sladkým a dohlédnout na aktivní pohyb zvířete. V případě, že jste již zaznamenali nadváhu svého mazlíčka, je dobré ještě zvýšit intenzitu pohybu a dostat ho tak do formy.

Mějte však na paměti sezónní výkyvy hmotnosti. V zimě si zvířata tvoří tukové zásoby, aby jim nebyla venku zima, a zvýšenou aktivitou v jarním a letním období tyto tukové zásoby postupně odbourají.

Zdroj: https://www.fitbark.com/blog/tips-on-getting-your-dog-back-in-shape/