Voda s kurkumou je jedním z nejúčinnějších detoxikačních nápojů. Tělo pročistí a nastartuje imunitu

Kurkuma je zlaté koření charakteristické pro indickou kuchyni, dodává jídlům jedinečnou chuť, aroma a barvu a je velmi oblíbené. Často je považována za lék na mnohé nemoci. Jak se ukázalo, kurkuma má mimo jiné protizánětlivé, antivirové, protirakovinné a neuroprotektivní vlastnosti a prospívá při gastrointestinálních poruchách a podporuje metabolismus.

Zlaté koření z daleké Indie

Kurkuma je nejoblíbenější koření v indické kuchyni a my, kteří se snažíme napodobit její chutě, ji nemůžeme vynechat. Kurkuma se objevuje téměř v každém receptu. Je skvělá s masem, zeleninou, rýžovými pokrmy, polévkami, omáčkami, těstovinami, a dokonce i dezerty. Toto koření je jednou ze základních složek pro přípravu kari směsi. Stačí malé množství, aby připravená jídla získala charakteristickou chuť, aroma a barvu.

Mohlo by vás zajímat:  Kale je bohaté na vitamíny, minerály a důležité antioxidanty. Pokrmům dodá zajímavou chuť

Nejcennější součástí kurkumy je kurkumin. Jde o látku se silnými protizánětlivými a antioxidačními vlastnostmi. Bohužel je během trávení špatně absorbována, ale dochází k významnému zlepšení v kombinaci s pepřem. Přítomný piperin v koření zvyšuje absorpci kurkuminu až o 2000 procent. Proto se v receptech, například u nápojů s kurkumou, často objevuje špetka pepře. Kurkuma také přispívá ke zlepšení paměti a nálady.

Zdroj obrázku: Freepik

Voda s kurkumou

Jídla s přidáním kurkumy jsou jedním ze způsobů, jak zavést toto koření do stravy. Dalším způsobem je příprava nápojů. Jedním takovým je takzvané zlaté mléko nebo například voda s kurkumou. Voda s kurkumou napomáhá trávení, pomůže shodit nadbytečná kila, posiluje imunitu, detoxikuje tělo a díky tomu zlepšuje vzhled pokožky. Pokožka je zdravější a zářivější.

Mohlo by vás zajímat:  Oblíbený způsob balení jídla představuje nečekané riziko. Zvolte raději jiné možnosti

Jak jsme již zmiňovali, voda s kurkumou nestačí, musíte pamatovat ještě na jednu přísadu a tou je pepř. Přidejte 1/2 čajové lžičky kurkumy, šťávu z půlky citronu a špetku pepře do sklenice teplé vody. Můžete také přidat med a skořici, aby nápoj chutnal lépe. Nejlepší je pít tuto vodu s kurkumou před snídaní na lačný žaludek.

Zdroj: https://food.ndtv.com/food-drinks/turmeric-haldi-water-5-benefits-of-this-desi-detox-water-and-how-to-make-it-2118885