Víc než obyčejné koření. Bobkový list uleví při řadě obtíží, přesto není bez rizika

Bobkový list má využití především v kuchyni a je hned vedle česneku, pepře a nového koření nejpoužívanějším kořením v Čechách. Je však také dobré vědět, že bobkový list má široké využití v bylinkářství a léčitelství. Léčení pomocí bobkového listu však není pro každého – jsou i lidé, kterým může ublížit.

Co je bobkový list a jak ho používat?

Bobkový list pochází z oblasti Středozemního moře a nejčastěji roste v Řecku. Listy jsou používány jako koření, které pokrmům dodává specifickou chuť, kterou nelze ničím jiným nahradit. Nejčastěji se používá k ochucení polévek, omáček a pečeného nebo dušeného masa. Bez tohoto koření si lze život už jen těžko představit.

Nicméně bobkový list se také využívá v lidovém léčitelství a má zde celkem široké uplatnění. Nejjednodušší je připravit si z bobkového listu odvar, který se dá využívat jak ve formě obkladů, tak i ve formě nápoje. V lékárnách je také možné zakoupit bobkový olej, který má především adstringentní a baktericidní účinky.

Jaké jsou jeho vlastnosti a k čemu lze bobkový list použít?

Odvar z bobkového listu, případně olej, podporuje činnost jater, snižuje hladinu krevního cukru a cholesterolu a navíc působí močopudně. Někteří lidé tvrdí, že odvar z bobkového listu má protirakovinné vlastnosti, bohužel tyto účinky se prozatím nepodařilo vědecky podpořit.

Mohlo by vás zajímat:  Ovoce a zelenina nemusí zdraví vůbec prospět. Nebezpečné pesticidy nadělají v těle paseku
Zdroj obrázku: Freepik

Odvar z bobkového listu lze využít také při následujících potížích: bolesti kloubů a svalů, těžko se hojící rány, kožní problémy, pálení žáhy, nadýmání, poruchy trávení, bolesti v krku a kašel nebo třeba nespavost.

Může bobkový list někomu uškodit?

V krátkosti ano. Bobkový list může být v určitých dávkách i toxický, navzdory jeho zdraví prospěšným vlastnostem. Odvar by se neměl užívat déle než 3–5 dní a při vyšších dávkách může mít narkotické účinky, a dokonce se jím můžeme i přiotrávit. Za připomenutí stojí i to, že bobkový list může interagovat s některými léky. Jestliže užíváte pravidelně nějaké léky, je nutné se před pitím odvaru z bobkových listů poradit se svým lékařem.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/bay-leaf-health-benefits#1