Tipy pro bezpečnou cestu autem k moři
Každoročně vyráží autem ke Středozemnímu moři statisíce Čechů. Nejčastěji do Chorvatska nebo severní Itálie, které jsou nejblíž. Někteří odvážlivci ale projedou celý Balkán až do Řecka, nebo dokonce Turecka či se vypraví až do Španělska. I zhruba desetihodinová jízda do nejbližších přímořských letovisek však může být velmi náročná, a přesto se každý rok objeví tací, kteří přecení své síly. Netřeba dodávat, že takové přecenění sil má často velmi ošklivé následky nejen pro řidiče a jeho spolucestující, ale i pro další motoristy. Na co bychom si tak měli dát při dlouhé jízdě v létě pozor?
Slunce pálí i přes sklo
Jedete-li po dálnici, pravděpodobně vás čeká několik hodin bez jediného kousku stínu. A slunce pálí do klimatizovaného auta skrze okýnka úplně stejně, jako kdybyste po dálnici šli pěšky. Jen pocitová teplota je díky klimatizaci o poznání příznivější. V každém případě byste se i v autě měli namazat opalovacím krémem, spálit se totiž za jízdy můžete stejně, jako když se po příjezdu do cíle vyvalíte na pláži. A byla by škoda spálit se ještě předtím, než vůbec dorazíte k moři.
Dostatek tekutin
Řidiči i spolujezdci by měli za jízdy pít. Doporučené dva litry denně lze klidně překročit, i když zdánlivě nemáte žádnou fyzickou aktivitu. Mnohahodinové sezení je totiž také vyčerpávající, zejména pro děti a starší osoby, případně pro ty, kteří nejsou v té nejlepší kondici. Berte také v potaz, že káva nebo energetické nápoje odvodňují, a tak byste měli zvýšit příjem pitné vody, pokud se těmto nápojům za volantem oddáváte.
Pravidelné střídání
Jízda k moři na jeden zátah není to pravé. Horké letní dny a zdánlivá pohoda působí uklidňujícím dojmem a snižují pozornost, roste také riziko mikrospánku. Lidé by se za volantem měli střídat nejvýše každé dvě hodiny. A přestávky k výměně řidičů je vhodné využít k několikaminutové intenzivní fyzické aktivitě, nebo alespoň protažení se, aby se vám rozproudila krev.
Zdroj: https://www.nhtsa.gov/summer-driving-tips