Vegetariáni ji milují, k chuti přijde i diabetikům: čočka je výtečnou alternativou k masu

Čočka jedlá nebo také kuchyňská patří mezi tradiční luštěniny, které se přidávají do zeleninových salátů, do polévek nebo se připravují jako příloha či hlavní jídlo. Čočka je totiž zdravá, je výtečným zdrojem vlákniny a bílkovin, k tomu obsahuje mnoho blahodárných látek. Proč je vhodné konzumovat více čočky na úkor masa?

Luštěniny jako součást jídelníčku

Čočka se objevuje v jídelníčku lidí již od neolitu. Pro velkou část světa je základním pokrmem, zejména ji konzumují ve velkém v Indii, kde vegetariáni tvoří čtvrtinu celkové populace. Obsahuje obrovské množství bílkovin, navíc je umí tělo snadno vstřebat. Tento druh luštěniny vyniká též objemem vlákniny, nadto obsahuje vitamíny C, skupiny B (včetně kyseliny listové), minerály, jako jsou železo, hořčík nebo draslík.

Mohlo by vás zajímat:  Zdravý odpočinek je nejlepší recept, jak se z dnešního světa nezbláznit. Spánek není všechno
Zdroj obrázku: Freepik

Proti hypertenzi i pro podporu trávení

Proč čočku konzumovat častěji než jednou za rok na Vánoce? Čočka má řadu zdravotních benefitů, pomáhá proti rozvoji hypertenze, navíc ji mohou konzumovat též pacienti s kardiovaskulárními chorobami. Obsažená vláknina je balzámem pro střeva, k tomu zbavuje nadýmání a zabraňuje zácpě, pomáhá snižovat špatný cholesterol. Je prostředkem při chudokrevnosti, protože doplňuje tolik potřebné železo. Čočka se doporučuje lidem s nadváhou, protože má nízký glykemický index.

Čočka jako alternativa k masu

Luštěniny jsou oblíbené zejména u veganů a vegetariánů, protože mohou vhodně nahradit maso a masné výrobky. Čočka obsahuje bílkoviny, které tělo potřebuje pro své fungování. Rostlinné bílkoviny jsou dobře stravitelné a také možností, jak vyřadit maso z jídelníčku alespoň v některý den. Nejčastěji se v tuzemsku připravuje čočka zelená, červená, žlutá nebo černá, které se říká Beluga. Všechny druhy se hodí do teplé i studené kuchyně, například do luštěninových pomazánek nebo do zeleninových paštik.

Zdroj: https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/food-features/lentils/