Psi jsou někdy pro páníčky stále záhadou. Podivné návyky před spaním souvisí s divokými předky

Mnoho majitelů domácích zvířat se diví, proč pes škrábe a hrabe si doupě nebo kopne do gauče před usnutím. Někteří mazlíčci to dělají téměř pokaždé, než jdou spát. Jedná se o přirozené chování, které bylo ponecháno zvířatům ze starých časů, kdy žila v lůně přírody. Někdy to však může být poplašný signál.

Chování psa před spaním

Každý, kdo sledoval psa před ulehnutím, si možná všiml některých specifik v jeho chování. Čtyřnozí mazlíčci často pošlapávají na místě, kde se chystají spát. Mnohdy chodí v kruhu dokola, a někdy si dokonce brousí drápy. Zatímco několik otočení pejska před spaním není důvodem k obavám, někteří majitelé se ptají, proč pes škrábe podlahu nebo nábytek před spaním.

Mohlo by vás zajímat:  Kvalitní spánek udrží tělo i mysl v kondici. Ideální délka spaní ale neexistuje
Zdroj obrázku: Freepik

Hrabání tlapkami na podlaze

Hrabání tlapkami na podlaze je také zcela přirozené chování. V minulosti, kdy psi pobývali v přírodě, to mělo vést k odpuzení myší a hmyzu nacházejících se na místě, kde si zvíře vybralo svůj pelíšek. Dnes samozřejmě, když jde pes do postele, do pelíšku nebo na gauč, není tato činnost potřeba. Instinkt však nelze tak snadno ovládat. Výsledkem je, že mnoho majitelů psů může pozorovat, jak se jejich mazlíček otáčí kolem postele, urovnává pelíšek podle sebe, a někdy dokonce vykopává jakoby jámu.

Mohlo by vás zajímat:  Hlad není jediný důvod. Trapné kručení v břiše může mít úplně jinou příčinu

Proč pes škrábe podlahu?

Větší obtěžování než otáčení se dokola nebo kopání kolem sebe je škrábání podlahy domácnosti. I zde máme co do činění s reflexem zapsaným v genech. Někdy psi museli kopat jámy a nory v zemi, aby se chránili před teplotními výkyvy. Toto řešení bylo zvláště užitečné v případě horkého počasí, protože holá půda dává zvířeti dávku chladu. Tyto reflexně vyvolané jevy psa mohou být nepříjemné, ale za předpokladu, že se to stane sporadicky, by to nemělo být důvodem k obavám. Je to prostě volání přírody, která uvízla v genetickém kódu našeho mazlíčka. Je třeba mít na paměti, že pelech by měl být přizpůsoben velikosti a potřebám zvířete. Může se ukázat, že je příliš malý nebo příliš tvrdý, ale také příliš velký nebo příliš měkký.

Zdroj: https://www.insider.com/dogs-strange-behavior-explained-2018-12