Vědci odhalili, proč vyhynuli dávní megadoloni. Svůj boj prohráli s dodnes obávanými žraloky

Výzkumníci, kteří zkoumali zuby velkých bílých žraloků a již vyhynulého megadolona, se domnívají, že k jeho vyhynutí mohli přispět právě velcí bílí žraloci. Vypadá to, že se pohybovali v podobných zónách a v soutěži o potravu vyhráli právě bílí obři.

Velcí bílí žraloci jsou jedni z nejnebezpečnějších vodních predátorů na Zemi. Dorůstají až šesti metrů do délky a jejich váha může být něco málo přes dvě tuny. Megadoloni dosahovali délky až dvaceti metrů. Vyhynuli sice už před 3,6 miliony let, ale je dokázáno, že jednu dobu žili pospolu, a dokonce si ohledně potravy konkurovali. To bylo dokázáno množstvím zinku, který byl objeven v obou druzích zubů.

Mohlo by vás zajímat:  Lepší než citrón: kdoule je vynikajícím doplňkem do čaje, obzvlášť v zimě prokáže svou sílu

Důkazy o vzájemné konkurenci těchto dvou druhů

Na rozdíl od ostatních důkazů, jako jsou kousnutí na kostech, zkamenělé obsahy žaludku a výkalů, je zinek v zubech doklad o tom, že měly oba druhy dlouhodobě stejné stravovací návyky. Výsledky u velkých bílých žraloků a megadolonů se překrývaly. To znamená, že mezi těmito dvěma druhy v jisté době existovala konkurence. A je to také důkaz toho, že bojovali mezi sebou o existenci.

Zdroj obrázku: Freepik

Konkurence nebyl jediný důvod k vyhynutí

Tento názor, tedy že tyto dva druhy spolu soupeřily až do doby, než jeden vyhynul, tady byl již dříve. Nicméně nyní s novou várkou důkazů je více než pravděpodobné, že to tak opravdu bylo. Samozřejmě tato konkurence nebyla jediným důvodem. Problém byl také v tom, že vzhledem k velikosti, které megadoloni dosahovali, byl pro ně obrovský problém dosáhnout dostatečného množství jídla. Takže prakticky vyhynuli tím, že umřeli hladem. A nepomohlo ani to, že se pojídali mezi sebou.

Mohlo by vás zajímat:  Lidské sliny obsahují silný lék i nebezpečný jed. Tato fakta zná málokdo

Evoluce rozhodla tak, že větší šance na přežití má mnohem menší žralok bílý a ten je tady s námi jako velmi obávaný predátor dodnes. Popravdě, kdo by chtěl v dnešní době narazit ve vodách na dvacetimetrového žraloka?

Zdroj: https://www.smithsonianmag.com/smart-news/great-white-sharks-may-have-driven-megalodons-into-extinction-180980179/