Mýtům okolo zdravého jídelníčku stále mnoho lidí věří. Obavy z nemoci nebo tloustnutí pak nemizí

V dnešní době na internet může napsat každý, co chce, a dochází i k rozšiřování mýtů a polopravd. Všichni jíme, nicméně to z nás nedělá odborníky na výživu a snadno se roznáší mýty o dietách a stravování, kterým lidé stále věří. Některé nám mohou i ublížit. Pojďme se podívat na vybrané mýty, na které by bylo lepší zcela zapomenout.

Konzumace masa lidem ubližuje

Někteří milovníci rostlinné stravy tvrdí, že je maso pro člověka škodlivé. Je možné polemizovat o nadřazenosti stravy složené převážně z masa nad stravou rostlinnou a naopak. Jaká jsou tedy fakta?

Mohlo by vás zajímat:  Ryby se vyplatí konzumovat i s kůží. Při dobré úpravě jde o delikatesu

Maso je významným zdrojem esenciálních aminokyselin a bílkovin. Je velmi dobrým zdrojem železa, které je dobře lidským organismem vstřebáváno. Cenná je ve stravě samozřejmě i zelenina a klíčem je správně produkty kombinovat, abychom získali kompletní balík minerálů a vitamínů.

Zdroj obrázku: Freepik

Aspartam způsobuje rakovinu

Rakovina je děsivá nemoc, kterou bychom pravděpodobně nepřáli ani nejhoršímu nepříteli. Aspartam je nejznámější umělé sladidlo a je považován za bezpečnou složku potravin. Není tedy správné strašit lidi, že právě aspartam způsobuje rakovinu. Také to tak není. Jedná se hlavně o dávku, která z aspartamu může udělat nebezpečnou látku. Jak se obecně říká, všeho moc škodí. Vědci tvrdí, že bychom neměli konzumovat dávku vyšší než 40 mg/kg tělesné hmotnosti za den. Tedy člověk vážící 70 kg by neměl požít více než 2800 mg denně.

Mohlo by vás zajímat:  Japonský rituál koupele očistí mysl od všeho zlého. Staletá tradice je cizincům zapovězená

Žádné jídlo po 18. hodině

Nejzajímavější mýtus je právě ten, že by člověk neměl jíst po šesté hodině večer. Neexistuje totiž žádný limit, kdy naposledy jíst. Jediné pravidlo je, že by člověk měl naposledy jíst 2–3 hodiny před spaním. Nedává tedy smysl, že by člověk pracující do pozdních hodin měl strávit poslední hodiny aktivní části dne s kručením v žaludku. Nutriční model a časy konzumace jídel by měly být individuálně přizpůsobeny přirozenému cirkadiánnímu rytmu.

Zdroj: https://www.medstarhealth.org/blog/7-popular-food-myths-the-truth-you-should-know