Cennější než med. Včelí pyl je nabitý zdravím, posílí imunitu i dokonalé soustředění

O včelím pylu je toho známo ještě málo. V květovém pylu najdeme vitamíny A, B1, B2, B3, kyselinu listovou a řadu minerálů. Pyl zlepšuje obranyschopnost organismu, zvyšuje počet červených krvinek a upravuje látkovou výměnu. Pojďme se tedy dozvědět, co to ten včelí pyl je a jak se užívá.

Jedná se o pyl, který včely přinesly do úlu. Pyl se uvnitř úlu mísí s medem, nektarem a slinami samotných včel a vznikne tak kulička. Barva kuličky je většinou žlutá, ale záleží na rostlině, odkud byl pyl sebrán. Nejčastějšími rostliny, ze kterých pyl pochází, jsou:

  • mák,
  • kukuřice,
  • lupina.
Mohlo by vás zajímat:  Oblíbené masopustní chuťovky jsou pro trávení velká zátěž. Koblihy i fánky jsou plné kalorií a tuku

Každá pylová kulička může obsahovat až 100 000 zrnek pylu z rostlin. Včelí pyl je tak vynikajícím a doporučeným doplňkem stravy.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak konzumovat včelí pyl a jaké jsou možné kontraindikace?

I když má stejné účinky jako med, nechutná stejně. Vyznačuje se hořkosladkou chutí, která nemusí každému sednout. Proto je vhodné přidávat ho do džusu, mléka, džemu nebo dezertů. Pyl nedávejte do příliš horkých nápojů, hrozí zničení obsažených látek prospěšných pro zdraví.

Jelikož se jedná o přírodní produkt, nehrozí žádné následky. Vyhýbat by se mu měli pouze ti, kteří mají alergii na včelí produkty.

Mohlo by vás zajímat:  Domácí kloktadlo uleví rychle při bolesti v krku. Dobře působí sůl, bylinky nebo citrón

Vlastnosti

Jak už jsme se zmínili na začátku článku, obsahuje mnoho vitamínů (A, B1, B2, B3, E, C, B6, PP, P, D, H, B12) a řadu minerálů (fosfor, draslík, vápník, hořčík, sodík, železo, mangan, zinek a měď). Má hodně blahodárných vlastností, ale mezi ty nejdůležitější patří, že zlepšuje obranyschopnost organismu, snižuje hladinu cukru v krvi, zlepšuje paměť a koncentraci, snižuje cholesterol, ulevuje od zácpy, posiluje krevní cévy.

Včelí pyl najde využití i v kosmetice. Zlepšuje elasticitu pokožky, redukuje vrásky, hydratuje a regeneruje pokožku, působí proti lupům. Hodně často bývá včelí pyl součástí různých krémů a tělových mlék. Z včelího pylu si můžete vytvořit domácí pleťovou masku, stačí promíchat 2 lžíce přírodního jogurtu, lžíci medu a lžíci předem namletého pylu.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/bee-pollen-benefits