Správně nastavený jídelníček je důležitý od miminka. Díky vyvážené stravě bude malé bříško vždycky spokojené

Správná strava u dítěte je důležitá. Měla by obsahovat všechny potřebné živiny, vitamíny a minerály pro danou fázi vývoje. Jednoduše řečeno, musíme se přizpůsobit věku dítěte a jeho individuálním potřebám. Jak by taková strava měla vypadat? To se dočtete v článku.

Strava dítěte v prvním roce života

V prvních šesti měsících je důležité, aby dítě bylo krmeno pouze mateřským nebo umělým mlékem. Mléko je totiž nezbytné pro správný vývoj a dostatečný přísun vitamínů, minerálů a živin. Po dosažení šestého měsíce života musí zůstat mateřské nebo kojenecké mléko hlavní složkou potravy. Postupně ale je doporučeno přidávat do jídelníčku pestrou stravu. Začněte zeleninou a ovocem, lehce libovým masem a mléčnými výrobky. Stravu podávejte především v měkkém stavu, aby dítě mohlo bez potíží pozřít danou potravinu. Dítě je pořád ve věku, kdy jeho žaludek je malý, a proto rozdělte krmení na pět malých jídel denně v pravidelných intervalech.

Mohlo by vás zajímat:  Strach z čísla, koček nebo klaunů. Některé fobie zní směšně, přitom komplikují život
Zdroj obrázku: Freepik

Strava ročního dítěte

Po dosažení prvního roku můžete opět zpestřit jídelníček. Pořád by ovšem mělo platit pět jídel v pevně stanovený čas. Jaký je důvod? Metabolismus a jeho správné fungování. Dbejte také na velikost porce. Podle odborníků se doporučuje 200 g ovoce a 400–500 g zeleniny. Zeleninu podáváme vařenou, dušenou, v polévkách nebo syrovou, ale nakrájenou na malé kousky.

Jídelníček dítěte po završení prvního roku musí obsahovat všechny potřebné složky pro správný vývoj. Od minerálních látek po:

  • bílkoviny,
  • tuky,
  • sacharidy.
Mohlo by vás zajímat:  Poznejte, kdy jsou kočičí dny sečteny, a pomozte svému mazlíčkovi v posledních chvílích

Tři jídla by měla být hlavní a dvě doplňková. Správně sestaveným jídelníčkem se vyhnete různým zdravotním problémům, jako je obezita, a podporujete tak správný vývoj batolete.

Rozdělení porcí na celý den

Snídaně by měla pokrýt 25 % kalorií za celý den. Vhodným adeptem je kaše pro děti. Svačina by měla pokrýt 10 % denních kalorií a skvělou volbou je ovoce (například jablko či švestka). Pokračujeme obědem s 30% podílem kalorií. Zeleninová polévka nebo maso se zeleninou jsou výborným nápadem. Odpoledne můžeme naservírovat ovoce, které tvoří 15 % denní porce. Poslední jídlo s 20% kalorickým podílem musí být lehce stravitelné. Doporučuje se kaše nebo vařená, rozmačkaná zelenina.

Zdroj: https://www.babycenter.com/baby/solids-finger-foods/age-by-age-guide-to-feeding-your-baby_1400680