Strava nejmenších je klíčová pro jejich imunitní systém. Dostatek vitamínů posílí zdraví na celý život

Imunitní systém dítěte staršího 1 roku je stále nezralý a náchylný na viry a bakterie. V prvních měsících i v pozdějším životě dítěte je strava pro jeho imunitu nejdůležitější věcí. Dítě starší jednoho roku ještě není zcela připraveno jíst stejné jídlo jako dospělý, proto se zaměřte na stravu dítěte co nejvíce.

První roky života

Období prvních 1000 dní života dítěte, které trvá i po prvním roce, je obdobím dynamického rozvoje. Dítě je velmi aktivní, stále se učí nové věci a se zájmem poznává svět kolem sebe. Toto je také čas intenzivního rozvoje včetně imunitního systému, který dosahuje úplné zralosti až kolem 12 let. Během této doby tělo dítěte postupně rozvíjí svoji obranu proti virům a bakteriím.

Mohlo by vás zajímat:  Mužská menopauza existuje: návaly horka a nálada pod psa nejsou výsadou jenom žen

Správně složená strava je velmi důležitá pro rozvoj imunity, neboť  s ní souvisí až ze 70–80 procent. Správně vyvážené menu, které poskytuje dítěti potřebné vitamíny a minerály, je nejlepším způsobem, jak podpořit imunitní systém a vývoj batolete.

Zdroj obrázku: Freepik

Strava ročního dítěte

Malé dítě potřebuje až 6krát více určitých živin než starší členové rodiny (na kilogram tělesné hmotnosti). Potřebuje například 6krát více vitamínu D a 4krát více vápníku, jódu a železa a 3krát více vitamínů A a C. Specialisté zdůrazňují, že mnoho dětí tohoto věku jich nekonzumují dost, včetně vitamínu D a jódu. Proto je příprava menu, které poskytne tělu malého dítěte všechny relevantní vitamíny a minerály, pro rodiče mimořádně důležitým úkolem.

Mohlo by vás zajímat:  Oblíbené masopustní chuťovky jsou pro trávení velká zátěž. Koblihy i fánky jsou plné kalorií a tuku

Stává se, že na podzim a v zimě není dětské menu tak pestré jako na jaře nebo v létě. Proto je velmi důležité sestavovat dětská jídla důkladně. Zejména je-li v obchodech méně čerstvých a sezónních výrobků, postarejte se o to, že všechny potřebné výrobky bohaté na živiny jsou na talíři. Stojí za to použít například vzorovou potravinovou tabulku vyvinutou odborníky z Institutu matek a dětí.

Zdroje:
https://www.unicef.org/parenting/food-nutrition/feeding-your-baby-1-2-years
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S2213398417301082