Sauna tělu prospívá v mnoha ohledech. Je důležité dodržet pravidla
Mnoho lidí alespoň jednou vyzkoušelo saunu. Málokdo však ví, jak se saunovat správně, abychom nepoškodili své zdraví. Před lázní stojí za to vědět, jak se na ni připravit a co dělat po ní.
Jaké jsou druhy saun?
Jsou tři základní druhy: finská, tedy suchá, dále mokrá a parní. V každé z nich panují různé podmínky, liší se také povoleným časem, který v ní můžeme strávit. Ve finské sauně se dá sedět nebo ležet, musíte mít pod sebou ručník. Teplota dosahuje až 110 °C. Vstupujeme do ní nazí po vysprchování. Prohřejeme tělo a poté se ochladíme ve sprše nebo bazénu a pak si odpočineme. Provádíme 2–3 takové cykly. Je důležité setrvat zde maximálně 40 minut. V mokré sauně se voda nalévá na horké kameny a teplota dosahuje asi 65 °C a používá se vsedě. Doba pobytu by neměla přesáhnout 15 minut. Parní sauna se vyznačuje teplotou cca 55 °C a čas je omezen na 10 minut. Organismus se prohřeje a ochladí ve sprše. Poté se doporučuje vzdát fyzické aktivity a hydratovat tělo. Používejte saunu jednou týdně. Jděte do sauny s odstupem minimálně 2 hodiny po posledním, pouze lehkém jídle. Umyjte tělo a zahřejte nohy, jsou-li studené.
Zdravotní přínosy sauny
- Zlepšení imunity,
- podpora léčby kožních onemocnění,
- snížení krevního tlaku,
- snížení hladiny cholesterolu,
- podpora činnosti srdce a dýchání,
- snížení stresu,
- zlepšení kvality spánku,
- vyčištění těla od toxinů,
- zmírnění revmatických bolestí,
- zrychlení metabolismu,
- podpora hubnutí.
Pro koho sauna není vhodná?
Tělo by si mělo zvyknout na vysoké teploty, proto nejprve seďte na nejnižších lavičkách a pak se přesuňte na vyšší, kde je tepleji. Mezi kontraindikace použití sauny patří těhotenství, menstruace, epilepsie, glaukom, infekční onemocnění, ateroskleróza, trombóza, nedávný srdeční infarkt, nestabilní hypertenze, hormonální poruchy a onemocnění štítné žlázy. Neměly by se saunovat děti a osoby pod vlivem alkoholu.
Zdroj: https://www.healthline.com/health/how-to-use-a-sauna