Šálek kávy se může proměnit v luxusní zážitek. Tyhle druhy by měl ochutnat každý milovník černého moku

Není snad nikdo, kdo by v dnešní době neznal kávu. Káva patří k nejpopulárnějším nápojům vůbec. Charakterizuje ji specifická chuť a aroma. Tato delikatesa povzbudí člověka a dodá tělu energii. Nápoj se vaří z upražených a rozemletých semen plodů kávovníku. Víte ale, jaké druhy kávy patří k těm nejvzácnějším na světe, a už jste je vyzkoušeli?

Kopi Luwak

Jedna z nejdražších káv na světe se pěstuje ve východní Asii a její název nese Kopi Luwak. O tento název se zasloužilo zvířátko čeledi cibetkovitých, ovíječ skvrnitý. Tato cibetka je vybíravá ve stravě a kávová zrna jí s oblibou. Vybírá ovšem ta nejkvalitnějšínejzralejší. Poté, co jsou zrna spořádána, projdou trávícím systémem a následně jsou vytrávena.

Káva se získává oddělením zrn z exkrementů cibetek. Tato zrna jsou pak důkladně přebrána, očištěna a pražena tradičním způsobem. Kávy se vyrábí málo, protože cibetek není mnoho a daný proces trvá dlouho. Základem kávy jsou zrna typu Arabica, která se vyznačují:

  • výraznou chutí,
  • bohatou a intenzivní vůní,
  • hustým složením.
Zdroj obrázku: Freepik

Svatá Helena

Mezi další drahé kávy patří zrna z ostrova Svatá Helena. Tento miniaturní ostrůvek se nachází uprostřed Atlantiku. Káva se stala proslulou díky tomu, že na ostrov byl vyhoštěn Napoleon Bonaparte, který ji označil za dobrou kávu. Po jeho smrti se stala velmi populární hlavně v Paříži.

Mohlo by vás zajímat:  Kozlíkové kapky fungují lépe než prášky na spaní. Uklidní při stresu a zaručí nerušený spánek

Káva se vyznačuje bohatou chutívůní, vhodná je pro přípravu espressa. Patří k nejdražším kávám vůbec, jelikož její pěstování je velmi omezené.

Blue Mountain

Do třetice zde představujeme kávu, která pochází z Jamajky. Zde panují speciální podmínky, kdy často prší, země je úrodnábohatá na minerály. Plody zrají až 10 měsíců a volně na horských svazích.

Ve srovnání s Kopi Luwak má mnohem jemnější chuť bez známky hořkosti a je vhodná pro přípravu s mlékem.

Zdroj: https://www.themanual.com/food-and-drink/most-expensive-coffee-in-the-world/