Zkušenosti z jízdy na kole přijdou vhod při řízení elektromobilu

Když se člověk pravidelně věnuje cyklistice, může elektromobil považovat za ideální dopravní prostředek. Cyklisté jsou totiž cílovou skupinou, která nejlépe rozumí tomu, jak s elektromobilem zacházet. Důležitým faktorem je způsob jízdy, který cyklisté znají velmi dobře a který se při používání elektromobilu jízdě na kole velmi podobá. Proč?

Jízda z kopce a do kopce

Při jízdě na kole i elektromobilem se nabízí příležitost ušetřit energii při sjíždění kopce. Cyklisté i řidiči elektromobilů tuto techniku využívají velmi často. Během sjíždění kopce může řidič elektromobilu odpočívat a nechat své vozidlo využívat gravitaci a získanou rychlost, která mu umožní projet další úsek cesty bez výdeje energie. Stejně jako u jízdy na kole i u elektromobilu je tedy často nejlepší nechat vozidlo jet z kopce a využít tak šetrnou a účinnou metodu, jak ušetřit energii a dojet co nejdál.

Mohlo by vás zajímat:  Skvělá pro játra, bezkonkurenční pro imunitu: kurkuma je víc než exotické koření

Před jízdou do kopce se cyklisté musí rozjet. Díky energii, kterou si nabalí na rovince, je první část kopce snazší a úspornější. A podobně to funguje i u elektromobilu. Rychlý start pod kopcem znamená mnohem efektivnější využití energie a nižší spotřebu. Když se podaří při rozjezdu nabrat dostatečnou rychlost, zbytek kopce už lze zdolat setrvačností a na následující rovině nebo při sjezdu nemusí být spotřeba elektromobilu zatížena nijak výrazně.

Zdroj obrázku: Freepik

Správné rozložení sil a plynulá jízda

Zařízení s omezeným dojezdem, jako je elektromobil, vyžaduje pečlivé plánování trasy. Stejně jako cyklista, který musí dávat pozor na svou fyzickou kondici a nevysilovat se příliš brzy. Je lepší začít pomaleji a postupně nabírat rychlost, aby se zachovala energie na celou trasu. Pokud by byla trasa příliš náročná, je důležité počítat s přestávkami. Cyklista se může zastavit a někde se osvěžit, řidič elektromobilu by měl vyhledat nabíjecí stanici.

Mohlo by vás zajímat:  Sídlo OSVČ nebo firmy – není dobrý nápad mít byznys adresu u sebe doma

Plynulá a vyrovnaná jízda je pro cyklistu ideální, s pozvolnými rozjezdy a pravidelným zpomalováním. Tento styl jízdy je také doporučen pro elektromobily, pokud chceme maximalizovat jejich dojezd. Agresivní styl jízdy nejenže snižuje fyzickou kondici cyklisty, ale může také negativně ovlivnit výkon baterie elektromobilu.

Zdroj: https://www.loveelectric.cars/blog/tips-for-new-ev-drivers