Ideální zálivka dokáže se zahradou divy. Důležité je nepromeškat správný čas

Péče o zahradu, zejména zalévání, je velice důležitou činností. Teploměry ukazují kolikrát až překvapivě vysoké hodnoty, a i když se na první pohled nemusí zdát, že zalévání je věda, jde o docela důležitou činnost. Kdy je nejlepší zalévat zahradu?

Zalévání květin by nemělo být spontánní součástí, ale je naopak vhodné mít dobře stanovený harmonogram. Rozhodně rostliny nepřelévejte, jinak hrozí jejich úhyn. Nejlepší zálivka je častější, ale po menších dávkách, kdy se voda dostane ke kořenovému systému.

Proč zalévat zahradu brzy ráno?

Nepatříte ke skřivanům? Možná je na čase změnit návyky, jestli toužíte po bujné zahradě! Obecně totiž platí, že čím dříve zalijete rostliny, tím lépe. Proč tomu tak je?

Jedná se především o ideální teplotní podmínky. Nízká teplota vzduchu a půdy nahrává k tomu, že se voda neodpaří rychle jako při zálivce během dne, a proto má větší šanci se dostat až ke kořenům. To je velice důležité, protože potom má rostlina dostatek vody, aby přežila i ty nejparnější dny. Voda bude využita v procesu fotosyntézy, která probíhá s účastí světla.

Mohlo by vás zajímat:  Mulč zabrání vysychání půdy okolo rostlin a zajistí jim ideální podmínky
Zdroj obrázku: Freepik

Vyplatí se zalévat v noci?

Co se týče času, jestli ráno nemůžeme, tak ano. Doporučuje se však ale ještě před západem slunce, kdy ještě rostliny mají šanci zachytit světlo, aby proběhla fotosyntéza. Určité množství vody využívají rostliny i v noci, takže se může stát, že další den, který může být parný, budou bez zásoby vody, což může vést k odumírání.

Během večerního a odpoledního zalévání rostlin je potřeba počítat s důsledností. Množství vody není radno přehánět, jinak hrozí uhnívání kořenů nebo výskyt houbových chorob. Voda by se neměla dostat do kontaktu s nadzemí částí. Vlhkost na listech je častou příčinou těžkého padlí.

Pozor na nejhorší čas

Nejhorší částí dne pro zalévání je uprostřed dne. Raději zvolte jinou činnost, protože za daných podmínek se voda rychle odpařuje a nemá šanci se dostat ke kořenům. Voda na listech potom slouží jako lákadlo pro sluneční záření a hrozí tak spálení slunečními paprsky, což určitě není ideální stav.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/garden-how-to/watering/watering-garden.htm