Nadměrnou vlhkost v interiéru sníží speciální přístroj i domácí prostředky

Určitá vlhkost v domácnosti je vítaná. Její optimální hodnota se pohybuje mezi 40 až 60 procenty. Pro její měření se používá hygrometr. Když bude vzduch v interiéru příliš suchý nebo příliš vlhký, bude doma způsobovat nepohodlí. Jak vyřešit velkou vlhkost v místnostech?

Kvalita vzduchu je důležitá

Možná vás nenapadne, jak moc je důležitá správná vlhkost vzduchu v domácnosti. Moc suchý vzduch může způsobovat dýchací potíže, rýmu a kašel nebo škrábání v krku či pálení v očích. Naproti tomu velká vzdušná vlhkost vede ke vzniku plísní na zdech i na nábytku. Vyplatí se proto mít doma hygrometr neboli vlhkoměr, který vlhkost změří. Pak budete vědět, na čem jste a jak byste se měli zachovat, abyste docílili optimální vzdušné vlhkosti.

Mohlo by vás zajímat:  Vyčistit rychlovarnou konvici není žádná věda. Domácí metody ji zbaví vodního kamene bez námahy
Zdroj obrázku: Freepik

Proč se v domě objevuje vlhkost

Ke zvýšení vlhkosti v domě nebo bytě může dojít třeba z nedostatku větrání. Když nebude dodržována řádná cirkulace vzduchu uvnitř v místnostech, tak se vlhkost bude srážet na stěnách. Ty budou vlhnout a stanou se příznivým místem pro vznik plísní.

Za vyšší vlhkost může i netěsné potrubí, střechy nebo okna. Způsobit ji může i špatná izolace domu.

Jak se vlhkosti v domácnosti zbavit

K odstranění vlhkosti v místnostech se používají přístroje – odvlhčovače vzduchu. Lze je nahradit i čističkou vzduchu, která má v sobě tuto funkci. Výběr správného přístroje se řídí objemem kondenzační nádrže, hlučností, výkonem, rychlostí odvlhčení i hmotností. Odvlhčovač vzduchu by měl obsahovat automatické vypnutí při plné kondenzační nádobě, časovač, ionizátor, filtraci vzduchu, indikaci znečištění filtru.

Mohlo by vás zajímat:  Zbavit domov pavouků nemusí být těžké. Za vyzkoušení stojí přírodní metody, které překvapivě fungují

Domácí způsoby odstranění vzdušné vlhkosti

Kromě přístrojů určených pro odstranění vlhkosti vzduchu lze využít i domácí metody, které vám pomohou vlhkost snížit. Můžete použít například rýži, sůl nebo jedlou sodu. Tyto potraviny jsou schopné do sebe absorbovat vlhkost. Jak je použít? Nasypete je jednotlivě do misek a přikryjete kouskem látky nebo gázy. Položíte je na místa, kde je vlhkost nejvyšší, a necháte působit několik dní.

Zdroj: https://www.epa.gov/mold/what-are-main-ways-control-moisture-your-home