Dovolte hortenziím na jaře znovu rozkvést a postarejte se o ně právě teď

Hortenzie jsou specifické svým kulovitým květenstvím. Jsou jednou z častých květin, které se používají do svatebních kytic nebo jako dekorace. Pěstování hortenzií není náročné a jsou jedinečnou ozdobou zahrady. Mají širokou škálu barev. Aby nám krásně vykvetly i příští rok, je důležité vědět, jak správně hortenzie zazimovat.

Je dobré prořezávat hortenzii na podzim?

Jakmile začne podzimní sezóna úklidu zahrady a příprav rostlin na zimní období, je důležité vědět, co která rostlina potřebuje a jak o ni správně pečovat. Ani hortenzie není v tomto výjimkou. Hortenzie existuje několik druhů. Na zahradách ale nejčastěji vidíme hortenzie keřové nebo zahradní. U obou druhů platí, že na podzim se nesmí stříhat, protože poupata rostou na letošních výhonech. Ustřižené výhony jsou náchylnější k mrazům, což je další z důvodů, proč bychom neměli na podzim hortenzie stříhat.

Mohlo by vás zajímat:  Sušené švestky přijdou k chuti nejen na podzim. Díky snadnému postupu zůstanou dokonale šťavnaté
Zdroj obrázku: Freepik

Uschlé květy jako okrasa

Hortenzie nás svými květy těší celou sezónu. Pokud chceme květy před zimou odstranit, je nutné dbát na přesnost a řezat těsně nad místem, odkud vyrůstají. Pokud si na tento řez netroufáme, můžeme květy nechat i přes zimu a na jaře je odstranit. Květy přes zimu uschnou, ale i tak svým suchým květenstvím mohou tvořit pěknou dekoraci zahrady.

Příprava hortenzií na zimu

Zimní období je vždy zkouškou pro rostliny i zahrádkáře. Vyplatí se nepodceňovat přípravu rostlin a vymezit si na ni dostatek času. Pokud chcete mít jistotu, že rostlina v pořádku přečká zimu, stačí udělat těchto pár jednoduchých kroků. Podzim je ideálním obdobím pro rozšíření sbírky hortenzií. Je důležité zasadit sazenice co nejdříve po zakoupení. Září a říjen jsou měsíce určené k této akci. Od srpna bychom měli do půdy přidávat fosforečné a draselné hnojivo, které rostliny ochrání před mrazem. Před začátkem zimy zasypeme hortenzie kompostem nebo hnojem.

Zdroj: https://www.espoma.com/gardening/fall-gardening/your-guide-to-fall-hydrangea-care/