Při řízení v noci hraje důležitou roli správně nastavené svícení

Někteří lidé noční přejezdy bytostně nenávidí a snaží se jim pokud možno vyhnout. Pro jiné je naopak cestování přes noc ten nejlepší způsob, jak si za volantem užít. V noci je totiž obvykle minimální provoz a ze silnic zmizí téměř všichni kromě profesionálních a zkušených řidičů. Tedy pokud zrovna nenarazíte na nějakého hazardéra, který se v lehce podroušeném stavu veze z baru nebo diskotéky. Jen málokdo však ví, že za určitých okolností může být noční jízda se zhasnutými světly bezpečnější než s rozsvícenými.

Mohlo by vás zajímat:  Předvídání je základní dovedností každého řidiče

Světla ve voze

Ještě než se dostaneme ke světlometům, je třeba zaměřit se na světelné zdroje uvnitř vozu. A nejde jen o palubní desku, která svůj jas u novějších aut sníží sama, když se setmí, ale třeba o mobilní telefon, navigaci nebo obrazovku multimediálního systému. A platí to i pro mobily nebo tablety používané spolucestujícími, i ty mohou vyzařovat hodně světla. O tom, že je třeba zhasnout stropní žárovku, se asi rozepisovat nemusíme.

Zdroj obrázku: Freepik

Vnější světla

Jet s rozsvícenými světly nám v noci přijde naprosto přirozené. Ale za určitých okolností může být vhodnější je skutečně zhasnout. Třeba při zimních jízdách na sněhu, který odráží světlo a může tak být zdrojem oslnění. Nebo i za jasných letních nocích. Světlomety totiž oslňují nejen řidiče protijedoucích aut, ale mohou zamotat hlavu i zvěři podél silnice. Kromě toho výrazně zvyšují mrtvý bod – v prostoru, který světlomety neosvětlují, nevidíte prakticky nic.

Mohlo by vás zajímat:  Tipy pro bezpečné řízení v podzimní mlze

Nenechte se oslnit

Nepříjemné jsou samozřejmě zejména světlomety protijedoucích aut, a to i když mají rozsvícená jen potkávací světla. Zkušení řidiči proto doporučují vyhýbat se jim pohledem, což není úplně jednoduché, máte-li i nadále sledovat vozovku. Léty osvědčený trik je začít kosým pohledem sledovat pravou krajnici, zatímco kolem vás projíždí auto v protisměru. Paprsky jeho světlometů tak vaše oči nezasáhnou přímo.

Zdroj: https://living.geico.com/driving/auto/car-safety-insurance/driving-at-night/