Opravy starého vozu vyjdou často dráž než koupě novějšího auta

Automobil patří mezi nejoblíbenější dopravní prostředky. Díky němu se pohodlně dostaneme téměř kamkoliv. Mnoho lidí ale nemá dostatek financí na to, aby si pořídili nový vůz nebo si dovolili střídat auta po pár letech. Řeč je především o starých vozech, které jsou jako časovaná bomba. Jaká jsou možná rizika a kdy je opravdu lepší se zbavit starého vozu než stále do něj sypat peníze?

Největším strašákem je potenciál výskytu jakékoliv poruchy. Nikdy si nemůžete být jisti u starého kousku, k jaké poruše může dojít a kdy. Jakákoliv investice do oprav se může prodražit takovým způsobem, že po čase zaplatíte více, než kolik byste zaplatili při koupi ojetého vozu.

Mohlo by vás zajímat:  První mrazy překvapily nejednoho řidiče. Rozmrazit kapalinu do ostřikovačů jde banálním způsobem

STK

Při pořízení staršího automobilu vás čekají také pravidelné technické kontroly. Ty jsou náročné, takže není žádným překvapením, že na nich mohou být shledány vážné závady. Pokud se vyskytne vážná závada, vůz se stává nepojízdným, dokud se tento problém neodstraní. Závada je většinou nejen časově náročná, ale také i finančně nepříjemná.

Zdroj obrázku: Freepik

Nepojízdnost

Při pořízení ojetého automobilu musíte počítat také s tím, že se ocitnete v situaci, kdy se automobil stane nepojízdným. Opět platí to, co předtím, následná oprava může vyjít dost draze.

Mohlo by vás zajímat:  Před příchodem prvních mrazů je důležité postarat se o autobaterii

Kromě nepojízdnosti se připravte také na zhoršení bezpečnosti. Samotná konstrukce automobilů bývala jiná, než jakou známe u dnešních nejnovějších modelů. Další roli hraje také únava materiálu a stáří, takže jakékoliv kolize mohou být daleko horší. Vybírejte opravdu pečlivě, jaký ojetý automobil si pořídíte, když už nemáte finance na nový vůz.

Hodnota

Postupem času ztrácí automobil svou hodnotu. Rok od roku klesá tato cena, dokud ji neztratí úplně. V tomto bodě není moc možností, takže se nabízí možnost auto předat do rukou vrakoviště. Opačným případem jsou veteráni, ale jedná se pouze o vybrané modely, které navíc musí být v zachovalém stavu.

Zdroj: https://www.progressive.com/lifelanes/on-the-road/when-to-replace-car/