Při převozu kol autem je důležité splnit zákonné požadavky a myslet na bezpečnost

I když by se mohlo zdát, že řidiči a cyklisté jsou dva nesmiřitelné živočišné druhy, které nemohou koexistovat ve stejném prostoru, mnoho aktivních řidičů pochopitelně praktikuje také cyklistiku. Zejména na letní dovolené, kam často kola převážejí právě autem. To ale může být občas oříšek, pokud se jedná o výlet pro čtyř-, nebo dokonce pětičlennou rodinu, která se na cestu vypraví klasickým osobním autem. Převážet více než dvě kola není úplně jednoduché a navíc při tom hrozí pokuta. V České republice sice ne příliš tučná, ale pokud se s koly vypravíte do zahraničí, může se taková cesta hodně prodražit.

Mohlo by vás zajímat:  "Po nastartování raději hned vyjíždím." Za puštěné topení v autě může policie udělit pokutu

Zakrytá SPZ

Snad v žádné evropské zemi nebudou policejní hlídky tolerovat nosiče, které zakrývají SPZ. Nejen u nás přitom takové nosiče běžně koupíte, byť se většinou jedná o levné neznačkové produkty, které jsou k nám dováženy z východních zemí. Při nákupu nosiče je proto rozumné vybrat si produkt renomovaného výrobce a zakoupit jej v etablovaném obchodě, přestože takové nosiče jsou pochopitelně dražší. Nejde jen o hrozbu pokuty, ale také o bezpečnost. Pokud vám za jízdy po dálnici kolo z nosiče spadne, stává se z něj smrtonosná zbraň pro řidiče za vámi.

Mohlo by vás zajímat:  Stěrače mohou poškodit sklo u auta. Pravidelná údržba se vyplatí
Zdroj obrázku: Freepik

Kdy dát kola na střechu

Máte-li dvě nebo tři kola, je možné je umístit na střešní nosič. Ale pozor na to, abyste nepřekročili maximální nosnost střechy vozu, zejména horská kola mají svou váhu, ke které je navíc nutné připočítat hmotnost samotného nosiče. Kola na střeše nemohou zakrývat SPZ, ale zase hrozí, že s nimi neprojedete pod některými mosty nebo nižšími podjezdy.

Někdy je lepší vozík

Alternativou je uchytit kola na nosič, který se připevňuje na tažné zařízení. Na to se obvykle vejdou dvě kola, existují ale i varianty pro čtyři bicykly. V takovém případě už ale často bývá lepší pořídit na kola samostatný vozík, nejen kvůli lepší stabilitě vozu zejména ve vyšších rychlostech, ale také z praktických důvodů – přes kola na tažném zařízení se totiž nedostanete do kufru, musíte je nejprve sundat.

Zdroj: https://www.siroko.com/blog/c/most-popular-ways-to-transport-your-bike-safely-by-car/