S tuningovými úpravami na autě může mít problém policie i pojišťovna

Mít auto jako žádný jiný. To je sen snad každého malého kluka. I proto je tuning, tedy individualizované úpravy karoserie i jiných prvků auta, nejen v České republice tak populární. Pro některé je tuning auta životní styl, jiní ho vnímají pomalu jako umění, a tak se tuningové srazy plní fanoušky z celého světa. Ale existují i lidé, kteří pro takové úpravy auta pochopení nemají. Narazíte na ně nejen u policie, ale také na stanicích technické kontroly nebo u pojišťoven. A tak patříte-li mezi příznivce tuningu, měli byste si dát pozor, abyste neporušili předpisy.

Mohlo by vás zajímat:  Všechna auta každý podzim: Co se má kontrolovat a co lidé nejčastěji dělají zbytečně

Homologace

Skalním fanouškům tuningu se tyhle řádky jistě nebudou číst lehce, každopádně z pohledu zákona platí, že veškerá vozidla na veřejných komunikacích musí být homologovaná, tedy úředně schválená k provozu. A to platí nejen pro auta či motorky, ale také pro jednotlivé díly, které se při tuningu používají. To zdaleka neznamená, že nehomologované díly nekoupíte, prodávají se běžně. Ale na silnici s nimi nemůžete, legálně mohou být využity třeba na závodních speciálech nebo podobných vozidlech.

Mohlo by vás zajímat:  Hlídání rychlosti a otáček ve snaze ušetřit palivo zvyšuje riziko kolize
Zdroj obrázku: Freepik

Finanční postih

Přestože policejní hlídky většinou nezastavují řidiče kvůli tomu, jak jejich auto vypadá, na kontrolu vybavení vozidla může dojít i při namátkové kontrole. V takovém případě hrozí pokuta, případně může jít o přestupek, který bude řešen ve správním řízením. Záleží hlavně na tom, jak moc budou policisté přísní a také jak moc viditelné budou nehomologované doplňky na voze.

Byrokratické problémy

Auto s nehomologovanými díly a doplňky pochopitelně neprojde na STK, všechny takové prvky budete muset nejprve odstranit. A potíže můžete mít i s pojišťovnou, která poškození nebo odcizení takových prvků pravděpodobně odmítne uhradit, a to bez ohledu na to, zda by mělo jít o krytí z povinného ručení viníka nehody, nebo z havarijního pojištění majitele upraveného vozu.

Zdroj: https://benz-yourself.com/blogs/blog/before-you-tune-your-car-know-the-laws-in-your-country