Přestaňte žít od výplaty k výplatě. Díky jednoduchým návykům lze ušetřit i z mála

Máte na začátku měsíce ty nejlepší úmysly ušetřit si peníze, ale na konci zjistíte, že jste nic neušetřili? Nejste sami. Spousta lidí má problémy uhradit nečekané výdaje, jelikož nemají žádnou finanční rezervu. Pravdou je, že ušetřit peníze není snadné a je třeba naučit se dodržovat dobré finanční návyky. Vyžaduje to disciplínu, ale pak to bude snadné.

Přiznejte si své finanční zlozvyky

Nejdůležitější ze všeho je naučit se čelit realitě. Důvodem, proč je pro vás šetření peněz obtížné a stále to odkládáte, je, že jste otáleli s přijetím faktů. Je o dost pohodlnější ignorovat výdaje a utratit peníze, které jste mohli ušetřit, a doufat, že vám na konci měsíce na účtu zbude víc než na začátku měsíce. Přiznejte si, že už nějakou dobu lžete sami sobě, a buďte na sebe hrdí, že jste k sobě upřímní.

Zdroj obrázku: Freepik

Definujte své potřeby a přání

Není zločin mít rád dobré jídlo a drahé značky. Problém je chtít a snažit se koupit vše, protože chcete udržet krok se svým okolím. Obecné přísloví říká „můžete si dovolit cokoliv, ale ne všechno“. Je tedy důležité definovat si, jaké jsou vaše skutečné potřeby a přání. Vytvořte si seznam položek, které si přejete a které skutečně potřebujete. Neměli byste vše kupovat najednou, ale postupně si tvořit na jednotlivé položky rozpočet. Vyberte si položku ze seznamu, ušetřete si na ni a odměňte se koupí této položky, jakmile dosáhnete cíle.

Mohlo by vás zajímat:  Dobře nastavený radiátor ušetří za vytápění a předejde nepříjemným komplikacím

Sledujte své příjmy a výdaje

Je naprosto normální, že peníze na účet přitékají a zase odtékají. Všichni musíme platit účty. Špatné však je, když z účtu měsíčně odteče stejné množství peněz, jako přiteče. Logicky pak nic neušetříte. Jelikož příjmy jsou většinou stabilní, tak vaším hlavním cílem by následně mělo být analyzovat vaše výdaje a minimalizovat je. Pokud víte, za co utrácíte, je mnohem snadnější měsíční rozpočet optimalizovat. Buďte na několik měsíců disciplinovaní a veďte si tabulku příjmů a výdajů a uvidíte, že nakonec přece jen dokážete ušetřit peníze.

Zdroj: https://www.goodhousekeeping.com/uk/consumer-advice/money/a32224339/money-saving-tips/