Nehorázné plýtvání vodou zatěžuje planetu i naši peněženku. Malé změny má přitom v rukách každý

Pomalu, ale jistě začínají být každý rok větší výkyvy počasí. Horké dny ochladí krátce silné bouřky s přívalovým deštěm, kdy ale není půda schopná pořádně vsáknout vodu, a než se nadějeme, je opět sucho. Co dělat, pokud je pro nás důležité klima a chceme šetřit životní prostředí? Opravdu to přestává být sranda, jedná se o závažnou situaci.

Ačkoliv většina z nás si je vědoma nedostatku vody skrze vysychající řeky a nádrže, zrovna dvakrát nepomáháme. Jde o to, abychom nejen v období, kdy panuje sucho a extrémní vedro, šetřili vodou a zbytečně tak neumývali třeba auto nebo nezalévali pořád zahrádku.

Mohlo by vás zajímat:  Bramborové slupky pomohou vyčistit komín od sazí

Zkontrolujte si instalaci i své návyky, opravdu se jedná o velké množství

Ze všeho nejprve zkontrolujte, jestli někde nemáte vadu v potrubí, těsnění či na záchodě. Jestliže vám z něčeho kape nebo protéká, ani neuhodnete, kolik zbytečně proteče vody. Na vodovodní baterie se vyplatí instalovat perlátor.

Budete se divit, až si přečtete, jaké návyky děláme, při nichž máme vyšší spotřebu vody. Jedná se především o tyto:

  • holení nebo čištění zubů,
  • koupání (jednou za čas proč ne, ale bohatě stačí sprcha),
  • praní (neperte malé množství prádla),
  • mytí nádobí (zvažte pořízení myčky).
Mohlo by vás zajímat:  Tajemství bohatě rozkvetlých orchidejí tkví ve správném hnojení. Květiny potřebují 10 důležitých složek

U ručního mytí nemějte zbytečně puštěnou vodu, ale naplňte si dřez, ve kterém nádobí umyjete a opláchnete.

Zdroj obrázku: Freepik

Dešťová voda a mulčování

Pro správný růst rostlin a eliminaci jejich vadnutí se musí zalévat, ale zapomeňte na klasickou vodu. Místo zbytečné spotřeby si pořiďte nádrže na vodu nebo si nějakou vytvořte a používejte ji pak k zalévání zahrady. Vaše zahrada vám poděkuje i kvůli jinému pH vody oproti té klasické z kohoutku.

Zajímavým nápadem je mulčování půdy. Substrát je jednoduše izolován a voda obsažená v zemině se pomaleji odpařuje. Mulčování má navíc i jiné benefity, snižuje počet plevele a zlepšuje stav rostlin. Co můžete použít jako mulč? Borovou kůru, hnůj, kompost, posekanou trávu, větve jehličnanů, kartony a agrotextilii.

Zdroj: https://www.volusia.org/services/growth-and-resource-management/environmental-management/natural-resources/water-conservation/25-ways-to-save-water.stml