Před komáry a klíšťaty se můžeme chránit vůní některých bylin

V létě jsme aktivnější nejen my lidé, ale i hmyz, obzvláště komáři a klíšťata. Právě tyto dva druhy pro nás mohou být obzvláště nepříjemné. U komárů je bodnutí daleko méně rizikové, to ale neznamená, že není nepříjemné. Často svědí a při škrábání se do rány může dostat infekce. Naopak u klíšťat hrozí riziko různých nemocí, jako je borelióza či klíšťová encefalitida. Jak se proti těmto tvorům chránit? Bohatě vám postačí esenciální oleje či několik běžných rostlin.

Mohlo by vás zajímat:  Proti mouchám lze bojovat sítí v oknech, vanilkou nebo masožravými rostlinami

Jaké rostliny vysadit, aby hmyz zmizel z našeho okolí

Už od dávných dob se lidé s hmyzem potýkali. Ne vždy ale měli přístup k repelentu. Dnes tak známe několik rostlin, které lze vysadit, aby hmyz ze zahrady či balkónu zmizel co nejrychleji.

Spolehlivým bojovníkem proti hmyzu je levandule. Tato rostlina je navíc poměrně nenáročná na pěstování. Vysadit můžete také bylinky, jako je tymián, máta peprná či řebříček. Pomoct vám může i eukalyptus, cedrové dřevo či citronela.

Mohlo by vás zajímat:  Proti onemocněním okurek pěstovaných na zahradě je důležité zakročit včas
Zdroj obrázku: Freepik

Co na cesty či pro případ, že nemáte prostor na pěstování

Pokud na pěstování nemáte místo, čas či buňky, můžete použít i esenciální oleje. Ale opatrně. Přípravky tohoto typu často nejsou vhodné pro použití přímo na kůži. Právě proto je dobré z nich vyrobit domácí repelent. Potřebovat budete pouze olej (například olej z hroznových jader) a esenciální olejíčky. Těch můžete použít jeden nebo více druhů. Ideální je zvolit jednu z výše uvedených bylin. To znamená třeba levanduli či cedrové dřevo. Potom, co si vyberete vůni, smíchejte sto mililitrů oleje a deset mililitrů olejíčku. Tuto směs nalejte nejlépe do rozprašovače a stačí jen vyzkoušet. Tato směs by pokožce ublížit neměla, protože esenciální olej je smíchaný s olejem klasickým. I tak ale nezapomeňte před každým použitím směs protřepat, abyste dosáhli kýžených výsledků.

Zdroj: https://www.cdc.gov/ncezid/dvbd/media/fight-the-bite.html, https://www.health.state.mn.us/diseases/tickborne/diseases.html