Pokutu při jízdě autem lze dostat i za banality

Česká republika nemá pověst země s jednoduchou, pochopitelnou a pro občany výhodnou legislativou. Přechod od totality k demokracii vedl přes divoké devadesátky, ve kterých se do českých zákonů dostala spousta nesmyslů. A nové tisíciletí v tomhle ohledu nepřineslo žádné velké zlepšení, spíš byrokratické a technokratické zásahy, které znásobily počty odstavců a paragrafů a vytvořily právní džungli, ve které se obyčejný občan prakticky nemá šanci vyznat. Některé z těchto nesmyslných paragrafů se vztahují i na provoz na pozemních komunikacích.

Pokuty za pomalou jízdu

O možnosti dostat pokutu za to, že jedete příliš pomalu, jste asi slyšeli kdysi v autoškole, pravděpodobně před jednou z vašich prvních jízd. Jakmile řidič získá dostatek praxe, povolenou rychlost většinou překračuje, a tak hrozí pokuty spíše za tuhle variantu nepřiměřené jízdy. Faktem nicméně je, že policejní hlídka vás může pokutovat i v případě, že pojedete příliš pomalu. Dolní rychlostní limit přitom není přímo stanoven, záleží na aktuálních povětrnostních podmínkách a stavu vozovky.

Mohlo by vás zajímat:  Tři tipy, jak chránit děti v online prostředí
Zdroj obrázku: Freepik

Pokuty za průjezd kaluží

A když už jsme u toho stavu vozovky, pokuta vám hrozí i v případě, že budete projíždět kaluží nebo výmolem. Ano, je to opravdu tak, policisté mohou udílet blokové pokuty těm řidičům, kteří rozstřikují bláto a znečišťují vozovku nebo její okolí. Naštěstí není úplně běžné, aby se za takovýto přestupek, o němž jste pravděpodobně nikdy neslyšeli, rozdávaly pokuty.

Problémy s pojišťovnou

Pokud vás policisté přistihnou při výše zmíněném přestupku, může to pro vás mít ještě jednu nečekanou dohru. Případnou škodu po vás, respektive po vaší pojišťovně v rámci povinného ručení, mohou požadovat třeba majitelé nemovitostí, které byly vaší neohleduplnou jízdou znečištěny. Domáhat se úhrady škody pak mohou i chodci nebo majitelé jiných aut, třeba těch zaparkovaných.

Zdroj: https://www.runwellrentacar.com/en/about/news/149-examples-of-penalties-and-fines-in-czech-republic