Pohotovostní režim klame. Zařízení stále berou elektřinu, ušetřit pomůže změna nastavení

Vysoké účty za elektřinu motivují spoustu lidí ke kontrole domácí spotřeby energií. Někteří si ale neuvědomují, že zařízení, jako jsou televizory nebo notebooky, mohou odebírat energii i po vypnutí. Když je nepoužíváme, přejdou do pohotovostního režimu. Pohotovostní režim nebo režim spánku znamená, že zařízení je po celou dobu připravené k používání.

Pohodlné, ale finančně nákladné řešení

Pohotovostní režim byl vytvořen pro pohodlí uživatelů, kteří tak nemusí po každé přestávce v práci vypínat a zapínat zařízení. Má ale jednu zásadní nevýhodu – vyšší účty za elektřinu. Zejména u televizorů a notebooků spotřebovává pohotovostní režim velké množství energie, proto je dobré vědět, jak ho vypnout.

Mohlo by vás zajímat:  Šetřit energiemi dokáže každý díky několika jednoduchým změnám

Nejčastěji stačí zadat na zařízení možnost „eko řešení“ nebo „úsporný provoz“ a přepnout na automatické vypnutí. Mnoho zařízení umožňuje vybrat dobu, po které se zařízení automaticky vypne. V případě notebooků nalezneme toto nastavení v možnostech napájení a spánku a můžeme změnit tyto parametry. Případně lze zařízení pokaždé vypojit z elektřiny.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak spotřebu energie spočítat?

Spotřebu energie zařízení v pohotovostním režimu spočítáme pomocí kalkulátoru spotřeby elektřiny. V případě notebooku jde průměrně o 0,8 až 2,2 W, u televize o 0,8 až 5 W a pro router o 6 až 9 W. Po sečtení všech zařízení, která zůstávají připojená k elektrické síti i přesto, že je nepoužíváme, mohou se naše náklady za energie vyšplhat do velkých výšin.

Mohlo by vás zajímat:  Mouchy dokážou otrávit život. Nachystejte jim chutnou svačinku a spojte síly s rostlinou

Omezení provozu zařízení v pohotovostním režimu není jedinou možností, jak ušetřit na elektrické energii. Za pozornost stojí také energetická třída zařízení v našich domácnostech. Nejekonomičtější je třída A. Kromě toho se vždy vyplatí zařízení na noc vypínat nebo nastavit automatické vypínání. U spotřebičů, které spotřebovávají elektřinu a nejdou vypnout, pamatujte především na správné používání. Aby spotřebovávaly co nejméně energie, musí být co nejdál od zdrojů tepla.

Zdroj: https://www.dailymail.co.uk/news/article-10758091/How-does-cost-leave-electronic-devices-standby.html