Transmastné tuky jsou součástí mnoha běžných produktů. Obsahují je sladkosti i instantní jídla

Trans tuky neboli transmastné nenasycené kyseliny, které se vyrábějí průmyslově a nacházejí se nejčastěji v polotovarech, ale také v předpečeném pečivu, omáčkách, sušenkách, krekrech a v mnoha dalších potravinách. V potravinářství se používají od padesátých let minulého století. Jsou nadmíru škodlivé, tyto druhy tuků patří bezkonkurenčně mezi nejhorší a mají nebezpečné dopady na zdraví srdce. Jsou příčinou masivního rozvoje kardiovaskulárních onemocnění nebo rakoviny, půl milionu lidí kvůli nim každoročně předčasně umírá. V jakých potravinách se trans tuky nachází nejvíce?

Nemoci srdce jako nejčastější příčina úmrtí

Ve světě patří kardiovaskulární onemocnění mezi polovinu všech úmrtí, nejčastějšími rizikovými faktory jsou nesprávný jídelníček, nedostatek pohybu, špatné životní návyky, jako jsou kouření nebo pití alkoholu. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) hrají velkou roli v této nehezké statistice transmastné kyseliny, trans tuky. Jedná se o nenasycené mastné kyseliny, které se získávají pomocí chemické hydrogenace, kdy se ztužují přírodní rostlinné tuky, což mění vlastnosti původních surovin. Výrobci potravin trans tuky milují, protože zlepšují chuť a prodlužují trvanlivost výsledného produktu.

Mohlo by vás zajímat:  Tahle zelenina udrží tělo v nejlepší kondici. Zapečená s rýží si získá i opravdové gurmány
Zdroj obrázku: Freepik

Pro zdraví toxické

Pro výrobce benefit a pro spotřebitele? Pro strávníky jsou transmastné kyseliny toxické. Častou konzumací výrobků s obsaženými trans tuky dochází ke zvýšení špatného cholesterolu a narůstá riziko onemocnění cévního a kardiovaskulárního systému, hrozí infarkt, mrtvice, rakovina, zejména kolorektální karcinom, současně roste nadváha a obezita a s tím spojené nebezpečí propuknutí metabolických onemocnění, nebo přímo cukrovky 2. typu. V jakých výrobcích se tyto transmastné kyseliny nacházejí?

Pozor na margarín i fastfoodové pokrmy

Trans tuky se vyskytují v margarínu nebo v rostlinném másle, ale pozornost je třeba věnovat zejména smaženým jídlům, slaným pochutinám, chipsům, lupínkům nebo krekrům. Zdrojem nechvalně proslulých transmastných nenasycených kyselin jsou pokrmy z restaurací rychlého občerstvení, ale objevují se též v polotovarech, instantních polévkách, omáčkách nebo cukrovinkách včetně koblih, rovněž ve sladkostech, sušenkách a produktech s dlouhou trvanlivostí. Podle evropské legislativy může výrobek obsahovat maximálně dvě procenta trans tuků, přičemž se uvažuje o úplném zákazu používání těchto přísad.

Zdroj: https://medlineplus.gov/ency/patientinstructions/000786.htm, https://www.heart.org/en/healthy-living/healthy-eating/eat-smart/fats/trans-fat, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27215959/, https://www.who.int/news-room/questions-and-answers/item/nutrition-trans-fat