Plata od vajíček se hodí pro uskladnění ovoce, roztřídění drobností i pěstování

Prázdné podnosy na vejce nejčastěji končí v koši. To je velká chyba. Kartonové krabičky můžou díky mnoha nečekaným funkcím nejenom v kuchyni zažít druhý život. Jak vlastně vznikly a k čemu se hodí kromě úschovy a skladování vajec, aby se nerozbila?

Stačí trocha kreativity

Zajímavým faktem je, že před zahájením používání kartonů byla vejce přepravována v koších. Nebyl to nejlepší způsob, protože se často rozbila na silnici. První speciální kontejner připomínající dnešní kartonové krabičky vytvořil Joseph Coyle z Kanady v roce 1911. Nejčastěji se po spotřebování vajec prázdný karton vyhazuje. Přitom stačí špetka kreativity a lze ho různým způsobem využít. Pokud mu chcete dát další šanci, prvním krokem by měla být dezinfekce. To je důležité, protože na povrchu vajíček mohly být bakterie.

Mohlo by vás zajímat:  Před létem je důležité postarat se o gril
Zdroj obrázku: Freepik

Šperkovnice i krabice na ozdoby

Podnos na vejce může fungovat pro ukládání ovoce, především citrusů. Předtím je ale dobré pokrýt karton ubrouskem a teprve pak do něj vložit ovoce. Vydrží tak déle čerstvé. Karton můžete využít i jako místo pro oddělování různých kuchyňských doplňků, třeba do něj můžete dát pomůcky sloužící k výzdobě dortů, nebo šití. Dále se hodí také jako malá zahrádka. Dají se v něm pěstovat malé rostliny nebo bylinky. Nasypte do jamek půdu, vložte semena a pak už můžete jenom čekat, až začnou klíčit.

Mohlo by vás zajímat:  Tradiční metodu pro posílení imunity zná celý svět. Cibule v ponožkách má bezkonkurenční účinek

Karton může také sehrát roli originální šperkovnice. Díky přihrádkám snáze roztřídíte řetízky, prsteny nebo náušnice a nebudete mít mezi nimi nepořádek. Krabičky od vajec jsou dobré i pro uložení vánočních ozdob nebo jako levnější náhrada za akustické panely, i když ve skutečnosti mají mnohem menší a ne příliš rovnoměrnou schopnost pohlcování zvuku. Občas můžete slyšet o zvukotěsných místnostech s vylepenými obaly na vajec. I když to vypadá působivě, na lepší zvukovou izolaci místnosti ale nemají vliv.

Zdroj: https://www.thisoldhouse.com/green-home/21194557/10-uses-for-an-egg-carton