Plata od vajíček se hodí pro uskladnění ovoce, roztřídění drobností i pěstování

Prázdné podnosy na vejce nejčastěji končí v koši. To je velká chyba. Kartonové krabičky můžou díky mnoha nečekaným funkcím nejenom v kuchyni zažít druhý život. Jak vlastně vznikly a k čemu se hodí kromě úschovy a skladování vajec, aby se nerozbila?

Stačí trocha kreativity

Zajímavým faktem je, že před zahájením používání kartonů byla vejce přepravována v koších. Nebyl to nejlepší způsob, protože se často rozbila na silnici. První speciální kontejner připomínající dnešní kartonové krabičky vytvořil Joseph Coyle z Kanady v roce 1911. Nejčastěji se po spotřebování vajec prázdný karton vyhazuje. Přitom stačí špetka kreativity a lze ho různým způsobem využít. Pokud mu chcete dát další šanci, prvním krokem by měla být dezinfekce. To je důležité, protože na povrchu vajíček mohly být bakterie.

Zdroj obrázku: Freepik

Šperkovnice i krabice na ozdoby

Podnos na vejce může fungovat pro ukládání ovoce, především citrusů. Předtím je ale dobré pokrýt karton ubrouskem a teprve pak do něj vložit ovoce. Vydrží tak déle čerstvé. Karton můžete využít i jako místo pro oddělování různých kuchyňských doplňků, třeba do něj můžete dát pomůcky sloužící k výzdobě dortů, nebo šití. Dále se hodí také jako malá zahrádka. Dají se v něm pěstovat malé rostliny nebo bylinky. Nasypte do jamek půdu, vložte semena a pak už můžete jenom čekat, až začnou klíčit.

Mohlo by vás zajímat:  Otravnému žehlení bude konec. Několik kostek ledu se postará o dokonalé prádlo bez námahy

Karton může také sehrát roli originální šperkovnice. Díky přihrádkám snáze roztřídíte řetízky, prsteny nebo náušnice a nebudete mít mezi nimi nepořádek. Krabičky od vajec jsou dobré i pro uložení vánočních ozdob nebo jako levnější náhrada za akustické panely, i když ve skutečnosti mají mnohem menší a ne příliš rovnoměrnou schopnost pohlcování zvuku. Občas můžete slyšet o zvukotěsných místnostech s vylepenými obaly na vajec. I když to vypadá působivě, na lepší zvukovou izolaci místnosti ale nemají vliv.

Zdroj: https://www.thisoldhouse.com/green-home/21194557/10-uses-for-an-egg-carton