Díky unikátní metodě lze usnout už za jedinou minutu. Problémy se spánkem konečně zmizí

Jedni považují spánek za ztrátu času a snaží se spát co nejméně, aby mohli trávit život efektivněji, jiní se spát pokouší, ale nemohou každý večer pořádně zabrat. Potíže s usínáním patří mezi velmi časté a vedou k nespavosti. Nedostatek odpočinku má za následek zdravotní potíže a chybějící energii během dne. Při dlouhodobém stavu je insomnie velký zdravotní problém a nesmí se podceňovat. Jak se naučit lépe usínat? Namísto počítání oveček pomůže metoda 4-7-8. Jak se praktikuje?

Spánek během 60 sekund

Usnout během pouhé minuty? Při pravidelném cvičení ano, alespoň to tvrdí odborníci, kteří doporučují metodu 4-7-8 založenou na dechovém cvičení. Právě dýchání je lékem nejen na usnutí, ale též pro snížení stresové zátěže a svalového napětí. Okysličený vzduch pomáhá uklidnit nervy a podporuje kvalitnější spánek. Zastánci této teorie jsou přesvědčeni, že při pravidelném cvičení je možné usnout během 60 sekund. Tuto metodu používají též vojáci v terénu, pro které je každá chvilka odpočinku drahá.

Mohlo by vás zajímat:  Inspirujte se úspěšnými, učte se od těch neúspěšných
Zdroj obrázku: Freepik

Spánek je klíčem ke zdraví

Málokdo si uvědomuje, že spánek je klíčový pro dušení zdraví i fyzickou pohodu. Není ztrátou času, ale naopak dobou pro regeneraci a načerpání nových sil na další den. Spánkový deficit vede k únavě a bolestem hlavy, omezuje schopnost koncentrace a pozornosti, dokonce snižuje motivaci pro důležité činnosti. Spánek ovlivňuje rovněž náladu, proto jsou nevyspalí kolegové v práci podráždění. Nedostatečným odpočinkem trpí zdraví, snižuje se obranyschopnost těla, roste nadváha a dochází k rozvoji hormonálních poruch, cukrovky i kardiovaskulárních onemocnění.

Mohlo by vás zajímat:  Recept na kvalitní spánek a snadné usínání je jednoduchý. Stačí otevřít okno

Metodou 4-7-8 pro rychlé usínání

Zvrátit potíže se spánkem umožňuje metoda 4-7-8, která je vlastně dechovým cvičením, které se praktikuje podle jednoduchého vzorce zahrnujícího nádech, zadržení dechu a výdech. Důležité je zvolit oblíbenou spánkovou polohu a poté úplně vyfouknout plíce pootevřenými ústy. Následuje nádech nosem s počítáním do čtyř a zadržení dechu, při kterém se musí počítat do sedmi. Nakonec se vydechuje ústy, což doprovází počítání do osmi. Jedna série se musí opakovat alespoň šestkrát, aby se mohl aktivovat parasympatický nervový systém, které zodpovídá za spánek. Doporučuje se provádět toto dechové cvičení také vsedě během dne, aby se účinky dostavily večer rychleji.

Zdroj: https://sites.psu.edu/siowfa15/2015/12/04/the-4-7-8-sleeping-method/