Obří brouci dokážou sníst celou želvu. I tito fascinující tvorové však mohou brzy vyhynout

V dnešním článku se podíváme na opravdu nenasytné predátory z vodní říše. Jedná se o brouky, kteří dokážou spořádat hada, kachňata, nebo dokonce celou želvu. Tito vodní brouci se vyskytují prakticky po celém světě a je jich asi 150 druhů (někde se uvádí až 170). Ti největší z nich žijí v Americe a mohou být velcí až deset centimetrů.

O mladé se tady stará samec a samice musí bojovat

Velmi zajímavým faktem u těchto brouků je péče o mláďata. O ta se starají zásadně samci, a to v závislosti na tom, do jaké podčeledi patří. Samci se starají o mladé, dokud se nevylíhnou, a samice mezi sebou bojují, aby si našly partnera. Dokonce jdou tak daleko, že ničí plody jiných samic, aby si udělaly v okolí pořádek. Vzhledem k tomu, že samice jsou mnohem větší než samci, tak to u tohoto druhu je dáno takto.

Mohlo by vás zajímat:  Vyzrál jsem na toho, kdo mi z pracovní lednice bral obědy. Nevědomky snědl konzervu pro kočky

Speciálně upravené přední nohy a jedovaté sliny

Naprostá většina druhů, až na jeden, má upraveny přední nohy do raptoriálních přívěsků. Je to právě kvůli tomu, aby mohly lépe uchopit potravu. Jakmile do své kořisti vstříknou sliny, má to prakticky spočítané, protože jejich sliny mají zvláštní schopnost roztavit vnitřnosti svých obětí. Pro člověka jejich kousnutí sice není nebezpečné, ale je dosti bolestivé. Na nás naštěstí jejich sliny nepůsobí a nemohou nám způsobit žádné následky.

Mohlo by vás zajímat:  Káva prodlužuje život. Přehnané pití ale dokáže s člověkem nepříjemně zamávat
Zdroj obrázku: Freepik

Dokonce umějí létat

Pokud je okolní teplota vzduchu dostatečně vysoká, tak tito brouci kromě vody mohou migrovat také vzduchem. Mohou ovšem létat pouze za předpokladu, že jejich svalová teplota přesáhne hranici čtyřiceti stupňů.

Život těchto obřích brouků je ale v ohrožení

Bohužel stejně jako ostatní vodní živočichové i tito vodní obří brouci jsou vystavováni stále většímu nebezpečí, které je způsobeno znečišťováním vody a také tím, že se na jejich teritoria dostávají invazivní jevy, se kterými si neumí poradit. Pokud s životním prostředím nezačneme něco dělat, tak se můžeme brzy dočkat toho, že z naší planety některé druhy úplně vymizí, a to přece nikdo z nás nechce.

Zdroj: https://www.nationalgeographic.com/animals/article/giant-water-bugs-ducklings-snakes-predators