Kručení v žaludku neznamená vždycky hlad. Může být příznakem i akutního problému

Když někomu kručí v žaludku, hned si vybavíme spojitost s hladem. Ne vždy ale je tato úvaha správná. Může se totiž jednat i o něco jiného než pouhý hlad. Zvuky v břiše značí pohyb střev, zato naopak úplné ticho může znamenat problém, který je potřeba prodiskutovat s lékařem.

Kručení v břiše může být způsobené i nadměrným stresem. Objevuje se zvýšená chuť k jídlu, nebo naopak žádná. Když jsme ve stresu, potrava ve střevech zůstává déle, než je běžné, a to vede ke kručení žaludku.

Mohlo by vás zajímat:  Bílý zabiják útočí nenápadně, jeho škody jsou však obrovské. Nenechte si cukrem ničit tělo

Kručení v břiše – hlad

Ve chvíli, kdy se žaludek a střeva zbaví posledních zbytků potravy, vysílá tělo zvukový signál, který má upozornit na pocit nedostatku potravy. Akustické příznaky jsou způsobeny nadměrným obsahem plynu bez dalších jiných zbytků potravin.

Charakteristické zvuky v břišní dutině slyší častěji lidé, jejichž jídelníček je založen na vysoce zpracovaných potravinách a sycených nápojích. Fastfoody, rychlá jídla a limonády produkují plyny, které potom přispívají k hlasitému projevu žaludku. Jako prevence postačí zdravá, vyvážená strava s dostatečným pitným režimem.

Mohlo by vás zajímat:  Chůze s kuřími oky je hotové utrpení. Přitom jim lze úplně jednoduše předejít
Zdroj obrázku: Freepik

Kručení v břiše může značit nemoc

Nadměrné kručení v břiše bez pocitu hladu může poukazovat na nemoc ve střevech. Může znamenat:

  • zánět žaludku,
  • otravu jídlem,
  • nadprodukci trávicích kyselin,
  • prasknutí peptického vředu,
  • ulcerózní kolitidu.

Pokud jsou slyšitelné doprovody časté a objevují se i v noci, je potřeba se věnovat příznakům. Doprovodné bolesti břicha, časté vyprazdňování, pocit plnosti a plynatost už vyžadují odbornou pomoc.

Zvukové doprovody mohou značit potravinovou intoleranci. Jestliže se začne žaludek akusticky projevovat po konzumaci potravin bohatých na laktózu (mléko, sýr a smetana), může se jednat o alergii na laktózu. To zjistíme i tak, že na chvíli přerušíme konzumaci těchto potravin. Jestli se situace zlepší, víte, že nemůžete výrobky obsahující laktózu jíst.

Zdroj: https://www.buoyhealth.com/learn/abdominal-cramps-stomach-cramps