Kručení v žaludku neznamená vždycky hlad. Může být příznakem i akutního problému

Když někomu kručí v žaludku, hned si vybavíme spojitost s hladem. Ne vždy ale je tato úvaha správná. Může se totiž jednat i o něco jiného než pouhý hlad. Zvuky v břiše značí pohyb střev, zato naopak úplné ticho může znamenat problém, který je potřeba prodiskutovat s lékařem.

Kručení v břiše může být způsobené i nadměrným stresem. Objevuje se zvýšená chuť k jídlu, nebo naopak žádná. Když jsme ve stresu, potrava ve střevech zůstává déle, než je běžné, a to vede ke kručení žaludku.

Kručení v břiše – hlad

Ve chvíli, kdy se žaludekstřeva zbaví posledních zbytků potravy, vysílá tělo zvukový signál, který má upozornit na pocit nedostatku potravy. Akustické příznaky jsou způsobeny nadměrným obsahem plynu bez dalších jiných zbytků potravin.

Charakteristické zvuky v břišní dutině slyší častěji lidé, jejichž jídelníček je založen na vysoce zpracovaných potravinách a sycených nápojích. Fastfoody, rychlá jídla a limonády produkují plyny, které potom přispívají k hlasitému projevu žaludku. Jako prevence postačí zdravá, vyvážená strava s dostatečným pitným režimem.

Zdroj obrázku: Freepik

Kručení v břiše může značit nemoc

Nadměrné kručení v břiše bez pocitu hladu může poukazovat na nemoc ve střevech. Může znamenat:

  • zánět žaludku,
  • otravu jídlem,
  • nadprodukci trávicích kyselin,
  • prasknutí peptického vředu,
  • ulcerózní kolitidu.

Pokud jsou slyšitelné doprovody časté a objevují se i v noci, je potřeba se věnovat příznakům. Doprovodné bolesti břicha, časté vyprazdňování, pocit plnosti a plynatost už vyžadují odbornou pomoc.

Zvukové doprovody mohou značit potravinovou intoleranci. Jestliže se začne žaludek akusticky projevovat po konzumaci potravin bohatých na laktózu (mléko, sýr a smetana), může se jednat o alergii na laktózu. To zjistíme i tak, že na chvíli přerušíme konzumaci těchto potravin. Jestli se situace zlepší, víte, že nemůžete výrobky obsahující laktózu jíst.

Zdroj: https://www.buoyhealth.com/learn/abdominal-cramps-stomach-cramps