Nenechte se napálit. Kradený telefon lze bezpečně poznat podle několika údajů

Kupujete telefon z druhé ruky, ale nejste si jistí jeho původem? Vždy byste si měli dávat pozor na to, zda není kradený. Naštěstí v dnešní době není takový problém si tuto informaci ověřit, a pokud se vám někdo pokusí prodat kradený kus, pak to můžete opravdu rychle zjistit.

Vyhledávací aplikace kradených zařízení

Prostřednictvím americké skupiny CTIA můžete za pomoci jednoduchého programu zjistit, zda není telefon, který kupujete, kradený. Do vyhledávacího pole vložíte IMEI, MEID nebo ESN zařízení, které chcete koupit. Jedná se o unikátní kódy, které má každý telefon přiřazen. Pokud by byl telefon kradený, pak vás tato aplikace ihned upozorní.

Mohlo by vás zajímat:  Kyberzločinci využívají umělou inteligenci k podvodům. Cílí na citlivé údaje a finanční prostředky
Zdroj obrázku: Freepik

Proč to vlastně kontrolovat?

Říkáte si, že je jedno, jestli je kradený, nebo ne? Hlavně že funguje a byl levný? Tak to opravdu nejde. Operátoři mají totiž obrovskou databázi kradených telefonů a s těmi se nepřipojíte k jejich službám. Jednoduše je na těchto zařízeních zablokují do doby, než se ozve pravý vlastník. Nemyslete si tedy, že když si takový telefon koupíte a ozvete se svému operátorovi, že vám odblokuje přístupy. Navíc jsou tyto telefony mnohdy evidovány i u policie a v tom lepším případě by vám jej zabavili a peníze, které jste za něj dali, již nikdy neuvidíte.

Mohlo by vás zajímat:  ChatGPT dokáže dobře poradit také v oblasti zdravého životního stylu

Aplikací pro kontrolu existují stovky

Aplikací pro kontrolu je mnohem více. Ona stačí chvilka na Google a vyhodí vám to tolik výsledků, že nebudete vědět, kam dřív. Pokud si tedy chcete být stoprocentně jistí, pak zařízení otestujte na více místech. Dnes už má takový tester prakticky každý větší prodejce. A za ty problémy potom to rozhodně nestojí.

Pokud tedy kupujte přes bazar nebo nějaký aukční portál, vždy si vyžádejte jeden z těchto údajů pro ověření, zda telefon je opravdu toho, kdo vám jej chce prodat.

Zdroj: https://www.theverge.com/2017/5/11/15624534/stolen-phone-checker-website-launches