Nemocné ledviny se často projeví až pozdě. Na problém můžou včas upozornit změny na pokožce

Ledviny hrají v našem těle mimořádně důležitou funkci, protože jsou zodpovědné za odstranění škodlivých metabolických produktů, regulaci hladiny tělesných tekutin a také ovlivňují acidobazickou rovnováhu. Abnormální práci ledvin však často není dlouho cítit. Existují však příznaky, které můžeme vidět v zrcadle.

Důležitá role ledvin v našem těle

Ledvina je orgán močového systému, který hraje vylučovací roli, protože produkuje moč. Kromě toho vykonává endokrinní a regulační funkci, protože je zodpovědný za udržování správného hospodaření s vodou v lidském těle. Ledviny jsou filtrem našeho těla, protože jsou zodpovědné za odstranění toxinů z těla, vyplavení příliš velkého množství vody a za regulaci krevního tlaku.

Mohlo by vás zajímat:  Vyplázněte jazyk! Dozvíte se o svém těle možná víc, než tušíte

Onemocnění ledvin je život ohrožující. Pokud ledviny nefungují správně, dochází k akumulaci škodlivých metabolických produktů v lidském těle a nefunguje regulace krevního tlaku. Akutní selhání ledvin se může objevit náhle a je charakterizováno snížením produkce moči pod 500 ml denně. Může být způsobeno dehydratací těla, srdečním selháním nebo embolií renální tepny. Na straně ledvin to může být způsobeno otravou nebo obstrukcí odtoku moči, například ucpáním močovodu kameny.

Zdroj obrázku: Freepik

Příznaky onemocnění ledvin

Nemocné ledviny nemusí mít po dlouhou dobu žádné příznaky. Pokud se však vyskytují, je to nejčastěji bledá pokožka, snížená imunita, zvracení, arytmie, slabost a únava. Již tyto příznaky by měly vést ke zvýšené pozornosti a musí být konzultovány s lékařem. K posouzení stavu ledvin se provádějí močové a krevní testy. Pokud ledviny nefungují správně, první příznaky se většinou objevují na tváři. Existuje několik charakteristických změn, které naznačují, že v močovém systému se děje něco špatného.

Mohlo by vás zajímat:  Zápach potu prozradí skrytou nemoc. Na vině může být cukrovka, přetížení jater nebo nefunkční metabolismus

Špatný stav ledvin se projevuje váčky a tmavými kruhy pod očima, oteklými spodními víčky, zarudlým horním rtem, začervenalýma ušima, bledou pletí, vyrážkou na obličeji, hlubokými brázdami na čele, svědivými fleky. Svědění a kůže náchylná k praskání a tvorba vrásek je způsobena akumulací příliš velkého množství toxinů a škodlivých látek v našem těle.

Zdroj: https://www.aad.org/public/diseases/a-z/kidney-disease-warning-signs