Některé dobře míněné rady mohou vést i ke smrti. Ne všem rozšířeným mýtům je radno věřit

Medicína se každým rokem vyvíjí. Nové metody léčby vznikají a jiné zase zanikají. Staré metody jsou však mezi lidmi stále rozšířeny, aniž by měly jakékoli lékařské opodstatnění. Je důležité tyto nesprávné informace uvést na pravou míru a lidi naučit metody nové. Na co si dát pozor?

Lžíce do pusy během epileptického záchvatu

Mezi lidmi koluje názor, že by si člověk během epileptického záchvatu mohl ukousnout jazyk. Tyto situace se pravidelně cvičily a mezi zuby postiženého se strkala lžíce, srolovaný kus gázy či peněženka. Nicméně jedná se o velmi nebezpečný akt, jelikož jakýkoli předmět může ucpat dýchací cesty a může vést až k udušení. Při epileptickém záchvatu se u člověka objeví trismus čelisti a v žádném případě tedy není možné, aby si ukousl jazyk. V některých případech si člověk trpící epilepsií může poranit vnitřek úst. Nejedná se však o nic závažného a život ohrožujícího.

Mohlo by vás zajímat:  Bolest v krku neznamená vždy nachlazení. Ukazovat může na nemoc, která zabíjí
Zdroj obrázku: Freepik

Cukr pod jazyk diabetika

V důsledku razantního poklesu hladiny krevního cukru u diabetiků se mohou objevit zdravotní obtíže. V některých případech až život ohrožující. Tento stav je odborně nazývám hypoglykémie a může způsobit třes rukou, zmatenost, poruchy řeči, ospalost a někdy ztrátu vědomí. Někteří lidé radí dát pod jazyk diabetika nějakou sladkost, kousek cukroví či bonbon. Jestliže stále jednáme s bdělým člověkem, který zrovna trpí mírnou hypoglykémií, nejedná se o nic špatného. Nicméně pokud je pacient ospalý, nebo dokonce v bezvědomí, nic mu do úst nedáváme. V takovém případě může bonbon způsobit zablokování dýchacích cest a mnohem větší problém než hypoglykémie.

Šálek kávy pro zvýšení krevního tlaku

Hypotenze neboli nízký krevní tlak je méně obvyklé onemocnění než hypertenze, tedy vysoký krevní tlak. Nejčastěji postihuje ženy a významně souvisí se změnou počasí. Hypotenze je doprovázena závratěmi, skvrnami před očima a studenými končetinami. Mnoho lidí si myslí, že problém hypotenze vyřeší šálek dobré kávy. Bohužel po kávě se pacient nebude cítit lépe, jelikož kofein dokáže zvýšit systolický tlak maximálně o 5 mmHg a diastolický o 10 mmHg, což nejsou výrazné hodnoty v případě hypotenze. Řešením problému je vyhledat konkrétní příčiny, v některých případech se může jednat i o dehydrataci a doplnění tekutin stav napraví.

Zdroj: https://www.medexpress.com/about/newsroom/press-releases-media-coverage/medexpress-health-myths.html