Povinnost zimní výbavy je na některých úsecích vyžadována i v létě

Specifikace použití zimních pneumatik je jasně uvedena v zákonech. Nicméně ne každý si uvědomuje, že v zimě není povinností mít zimní pneumatiky na vozidle. Jízda s letními pneumatikami v zimě je povolena, ale je důležité zohlednit stav vozovky a vyhnout se úsekům, na nichž platí značka Zimní výbava. Někteří řidiči se mohou dostat do problémů se zákonem v létě, když mají na vozidle letní pneumatiky a projíždějí úseky, které vyžadují použití zimní výbavy.

Záleží na dopravní značce

V horských oblastech, kde je vyšší riziko horší sjízdnosti, je často umístěna značka Zimní výbava. Tato značka vyžaduje použití zimních pneumatik, i když je silnice holá. Pokud řidič projíždí tímto úsekem na letních pneumatikách a policista bude aktivní a horlivý, může mu udělit pokutu, i když jsou příznivé podmínky pro jízdu – například když je několik stupňů nad nulou, vozovka suchá a předpověď počasí na další hodiny a dny je příznivá.

Mohlo by vás zajímat:  Bezpečná jízda autem v noci: správně nastavená světla jsou základ
Zdroj obrázku: Freepik

Platí po celý rok

Značka Zimní výbava nemá na rozdíl od povinnosti používat zimní pneumatiky termínově omezenou platnost. To znamená, že tato značka platí po celý rok, včetně letních měsíců. V úseku, kde je značka Zimní výbava osazena, musí řidič mít obuté zimní pneumatiky bez ohledu na datum v kalendáři nebo předpověď počasí. To znamená, že řidiči se mohou snadno dostat do konfliktu se zákonem, i když není zimní období, ale je například srpen, kdy jsou vysoké teploty. Platnost značky Zimní výbava nezávisí na individuální úvaze, ale je daná právními předpisy.

Mohlo by vás zajímat:  S elektromobilem jsou spojeny provozní náklady, které je vhodné před koupí vozu zvážit

Dodatková tabulka nic neřeší

V některých úsecích se můžeme setkat s dodatkovou tabulkou na značce Zimní výbava, která vymezuje povinnost zimního obutí. Nicméně, tato tabulka nemusí brát v úvahu všechny možné situace a podmínky, které mohou nastat na silnici. Značka také nemusí být vždy dobře viditelná, například v případě, kdy je zakrytá sklápěcí značkou. Pokud dojde k laxnosti ze strany silničářů, povinnost zimního obutí může být v daném úseku nařízena i v průběhu léta.

Zdroj: https://www.policie.cz/clanek/web-informacni-servis-zpravodajstvi-zimni-vybava.aspx