Nejvyšší čas nachystat zahradní nábytek na novou sezonu. Základní péči zvládne každý

Jaro už je za dveřmi a dřevěné židle, lavice a stoly ponechané přes zimu venku potřebují na jaře řádnou péči, aby nábytek vypadal jako nový. Pravidelná údržba prodlouží životnost a odolnost vašeho nábytku a připraví jej na příští sezónu.

Základní příprava

Zahradní nábytek není zrovna levnou záležitostí, a proto je nutné o něj opakovaně pečovat, aby vydržel i desítky let. Nejprve po zimě nábytek umyjeme vodou s jarem a odstraníme prach, staré nečistoty a zelený povlak, který se může na povrchu přes zimu utvořit.

Broušení dřeva

Pokud se již barva nebo lak z nábytku začaly odlupovat, je nutné nátěr úplně odstranit. Do ruky si připravíme hrubý brusný papír a nábytek brousíme do světlejší barvy. Následně povrch brousíme jemnozrnným brusným papírem, dokud není úplně hladký. Po broušení je na povrchu spousta prachu, kterou je třeba znovu omýt jarovou vodou a prach z prasklin nejlépe vyfoukat stlačeným vzduchem.

Zdroj obrázku: Freepik

Aplikace impregnace a barvy

V hobby marketu pořídíme impregnaci a barvu na dřevo. Impregnace je v podstatě základový olej na vodní bázi, který zvýší odolnost a životnost nábytku v dlouhodobém horizontu a chrání dřevo před vodou, UV zářením a škůdci. Na impregnované dřevo aplikujeme barvu, která dodá výsledný odstín nábytku. Při výběru odstínu je žádoucí říci si o vzorník barev, abyste viděli výsledný odstín dřeva po aplikaci barvy a mohli si tak zvolit odstín, který se vám líbí nejvíce. Pro další zvýšení odolnosti dřeva a nátěru můžeme aplikovat finální vrstvu laku. Lak dodá nábytku výsledný lesk a nábytek je připraven k užívání po další roky. Před nátěrem jednotlivých vrstev barvy a laku nezapomeňte nátěr nechat zaschnout.

Zdroj: https://www.idealhome.co.uk/care-and-cleaning/clean-restore-garden-furniture-172246
Mohlo by vás zajímat:  Jak se postarat o trávník během podzimu?