Nadváhu u psů je důležité řešit úpravou stravy a pohybem

Obezita či nadváha jsou stav, který si častěji spojujeme s lidmi než se zvířaty. Bohužel ani u psů už ale nejsou vzácné. Tento domestikovaný druh je v posledních letech čím dál náchylnější k obezitě a ke zdravotním komplikacím s ní spojeným. Vinit můžeme málo pohybu, přebytek jídla či nezodpovědné majitele. Jak obezitu řešit, pokud nastane i u vašeho pejska?

Proč je vůbec potřeba tento problém řešit

Nadváha u psů, stejně jako u lidí, může v dlouhodobém měřítku způsobit mnoho zdravotních problémů a celkově negativně ovlivňuje život psa. Mezi problémy, které nastanou prakticky okamžitě, patří ty s pohybem. Pokud se tento problém neřeší, může dojít k trvalému poškození částí pohybového aparátu, například k nadbytečnému opotřebování kloubů, což je už samo o sobě podstatný problém u větších plemen. Dále může toto onemocnění způsobit i cukrovku druhého typu a celkově zkrátit dobu dožití vašeho miláčka.

Mohlo by vás zajímat:  Lidé, kteří trpí samomluvou, nejsou blázni. Naopak jim to mimořádně pálí
Zdroj obrázku: Freepik

Jako první se snažte přijít na příčinu

Hned ze startu se zkuste zaměřit na denní režim a případné nevhodné návyky vašeho mazlíčka. Jste s ním dost aktivní? Neodměňujete ho příliš? Dáváte mu moc velké porce? Nebo je v tom něco jiného? Po analyzování těchto faktorů můžete snadněji najít řešení problému. Pokud ale zdánlivě žádný problém nevidíte, neváhejte a poraďte se s odborníkem. Obezita může být, stejně jako u lidí, způsobena i hormonální nerovnováhou či nesprávnou funkcí některého orgánu. V takových případech je pomoc veterináře nezbytná.

Mohlo by vás zajímat:  Pstruh zachutná i těm, kteří rybám neholdují. Překvapí jemnou chutí i snadnou přípravou

Jakým způsobem nadváhu řešit

Zařaďte do denního programu pravidelný pohyb. Pohyb zvýší vydávanou energii, a tuk se tak bude spalovat. Spočítejte si, kolik toho má váš pes skutečně jíst. Některá plemena mají problém s regulací chutě a budou tak jíst, dokud budou mít jídlo k dispozici. Omezte tak jejich příjem. Zároveň se snažte nepřehánět to s pamlsky.

Zdroj: https://vcahospitals.com/know-your-pet/obesity-in-dogs, https://www.thekennelclub.org.uk/health-and-dog-care/health/health-and-care/a-z-of-health-and-care-issues/obesity/, https://www.rmvccolorado.com/site/blog/2021/11/15/overweight-dog, https://www.akc.org/expert-advice/health/getting-the-overweight-dog-in-shape1/