Nefunkční radiátor nás stojí teplo i finance navíc. Opraví ho přitom i amatér

Letošní topná sezóna je v plném proudu, podle našich představ by měly jet radiátory naplno, ale není tomu často tak. Topí jen z poloviny, zbylé části nehřejí vůbec. Nefunkčnost radiátorů zvyšuje náklady na topení a spotřebu, navíc je místnost studená. Co v takové chvíli dělat a proč k tomuto jevu dochází? Nefunkčnost může mít více příčin, nejčastěji je to kvůli nedotaženým ventilům nebo zavzdušnění.

Proč netopí?

Lidé mívají pocit, že po odstartování topné sezóny stačí otočit kohouty a v interiéru se rozhostí příjemné teplo. Tak tomu rozhodně není, příprava topného systému před zimou se nesmí podcenit. Zejména v teplých měsících lidé opomíjejí údržbu, důsledky se projeví až poté, co poklesnou venkovní teploty a radiátory netopí vůbec nebo hřejí jen z poloviny. S velkou pravděpodobností se jedná o nedotažený vypouštěcí ventil nebo zavzdušněný radiátor.

Zdroj obrázku: Freepik

Kontrola před samotným začátkem zimy

Ještě před zimou se doporučuje zkontrolovat ventil, který se nachází ve spodní části radiátoru hned vedle odtokové přípojky, krycí matice se sundá a ventil se utáhne pomocí imbusového klíče. Dalším nešvarem je zapnutí radiátorů bez potřebného odvzdušnění. Horká voda nebo jiná tekutina pak nemůže cirkulovat a topení hřeje napůl namísto toho, aby topilo rovnoměrně. Pro odvzdušnění se používá klíč nebo šroubovák, kterým se otevře odvzdušňovací šroub, a vzduch se vypouští do doby, než začne téct z radiátoru voda.

Mohlo by vás zajímat:  Bez muškátů by byl balkon smutný. Díky jednoduchému namnožení bude obsypaný květy

Na termostat je potřeba instalatér

Neméně častým jevem je nefunkční termostat, kdy se horká voda nedostane do celého radiátoru a hřeje pouze jeho polovina. V tom případě se musí odšroubovat hlava termostatu a zkontrolovat jehla, která funguje na regulaci. Často pomůže její posunutí obyčejnými kleštěmi. Ne vždy je však závada termostatu zjevná, pak je nutné kontaktovat instalatéra a sjednat opravu.

Zdroj: https://rislone.com/blog/cooling/the-five-most-common-radiator-problems/