Nefunkční radiátor nás stojí teplo i finance navíc. Opraví ho přitom i amatér

Letošní topná sezóna je v plném proudu, podle našich představ by měly jet radiátory naplno, ale není tomu často tak. Topí jen z poloviny, zbylé části nehřejí vůbec. Nefunkčnost radiátorů zvyšuje náklady na topení a spotřebu, navíc je místnost studená. Co v takové chvíli dělat a proč k tomuto jevu dochází? Nefunkčnost může mít více příčin, nejčastěji je to kvůli nedotaženým ventilům nebo zavzdušnění.

Proč netopí?

Lidé mívají pocit, že po odstartování topné sezóny stačí otočit kohouty a v interiéru se rozhostí příjemné teplo. Tak tomu rozhodně není, příprava topného systému před zimou se nesmí podcenit. Zejména v teplých měsících lidé opomíjejí údržbu, důsledky se projeví až poté, co poklesnou venkovní teploty a radiátory netopí vůbec nebo hřejí jen z poloviny. S velkou pravděpodobností se jedná o nedotažený vypouštěcí ventil nebo zavzdušněný radiátor.

Mohlo by vás zajímat:  Kapradiny zútulní každý interiér. Nepohrdnou dobrou svačinkou, porostou pak ještě lépe
Zdroj obrázku: Freepik

Kontrola před samotným začátkem zimy

Ještě před zimou se doporučuje zkontrolovat ventil, který se nachází ve spodní části radiátoru hned vedle odtokové přípojky, krycí matice se sundá a ventil se utáhne pomocí imbusového klíče. Dalším nešvarem je zapnutí radiátorů bez potřebného odvzdušnění. Horká voda nebo jiná tekutina pak nemůže cirkulovat a topení hřeje napůl namísto toho, aby topilo rovnoměrně. Pro odvzdušnění se používá klíč nebo šroubovák, kterým se otevře odvzdušňovací šroub, a vzduch se vypouští do doby, než začne téct z radiátoru voda.

Mohlo by vás zajímat:  Proti plísni v domácnosti pomohou chemické prostředky nebo přírodní olej

Na termostat je potřeba instalatér

Neméně častým jevem je nefunkční termostat, kdy se horká voda nedostane do celého radiátoru a hřeje pouze jeho polovina. V tom případě se musí odšroubovat hlava termostatu a zkontrolovat jehla, která funguje na regulaci. Často pomůže její posunutí obyčejnými kleštěmi. Ne vždy je však závada termostatu zjevná, pak je nutné kontaktovat instalatéra a sjednat opravu.

Zdroj: https://rislone.com/blog/cooling/the-five-most-common-radiator-problems/